Aşılama ile Bebek Cinsiyeti Belirlenebilir mi?

Aşılama ile bebek cinsiyeti belirleme arasındaki ilişki çok merak edilen konulardan biridir. Aşılama tedavisi ile bebeğin cinsiyetinin kız yada erkek olması arasında bir bağlantı olup olmadığı oldukça ilginç bir konudur. Aşılama ile bebek cinsiyeti arasındaki ilişkiyi dilerseniz bu makalemizde irdeleyelim.

Aşılama ile Bebek Cinsiyeti Arasında Bir İlişki Var mıdır?

Aşılama yönteminde erkekten alınan sperm örneği değişik işlemlerden geçirilerek spermlerin daha kaliteli ve sağlıklı olma ihtimali yüksek olanlar toplanır. Ancak bunların %100 sağlıklı olduğunun garantisi yoktur. Bu işlem sorasında elde edilen spermlerin büyük çoğunluğu daha hızlı hareketli ve buna bağlı olarak daha sağlıklı spermler diye düşünülür.

Elde edilen spermlerin bebek cinsiyeti ile elbette bağlantısı vardır. Spermlerde genetik olarak ya X yada Y kromozomu vardır. Yumurta ile birleşen sperm Y kromozomu içerirse bebek elbette erkek olacaktır. Ancak spermin genetik yapısı X kromozomunu içeriyorsa bebeğin cinsiyeti kız olacaktır. Dolayısıyla bebeğin cinsiyetini belirleyen spermin kromozom yapısıdır.

Aşılamada İstediğimiz Spermi Seçebilir miyiz?

Bebek cinsiyetini belirleyen spermi aşılama yöntemi ile seçmek mümkün değildir. Çünkü aşılama tedavisinde spermler mikroskop altında incelenir. Hareketleri, yapıları ve miktarları ölçülür. Ancak bu yöntemle spermin kromozom yapısını belirlemek mümkün değildir. Klasik tüp bebek tedavisinde bile spermin kromozom yapısını belirleyemiyoruz. Ancak tüp bebek tedavisinde sperm ve yumurta birleştirilerek oluşturulan embriyoların kız yada erkek cinsiyete sahip olup olmadığını belirleyebiliyoruz.

Tüp Bebekte Cinsiyet Belirleme Yasal mıdır?

Tüp bebek yönteminde kız yada erkek bebek embriyoların tesbit edilerek transfer edilmesi kanunen yasaktır. Türkiyedeki tüp bebek merkezlerinde cinsiyet belirleme yada cinsiyet seçimi yapılarak tüp bebek uygulaması yapılmamaktadır. Ancak Kıbrıs tüp bebek merkezlerinde bebek cinsiyeti seçimi yapılarak tüp bebek tedavisi uygulanmaktadır. Cinsiyet seçiminde kullanılan embriyolar sizin ve eşinizin kendi embriyolarıdır. Bu nedenle gayri meşru bir özellik içermemektedir. Kıbrıs cinsiyet belirleme fiyatları 2020 konularında bilgi almak için bize ulaşabilirsiniz.

Hiç çocuğu olmayan çiftlerde zaten cinsiyet seçimi gibi bir düşünce olmamaktadır. Türkiyede ortalama 2-3 çocuk sahibi olunduğu düşünüldüğünde cinsiyet seçimi belki 2 yada 3 çocuktan sonra düşünülebilir. Ancak en doğru olanı elbette verilene razı olmaktır. Bebeğin kızı yada erkeği olmaz. Hepsi canımızdan bir parçadır. Çocuklarımızı kız yada erkek şeklinde görmek yerine birer birey olarak görmek ve onları vatana ve millete faydalı birer insan olacak şekilde yetiştirmek hayatımızın amaçlarından biri olmalıdır.

Aşılama tedavisi ile gebelik şansını %15-20 civarındadır. Aşılama tedavisi Ankara Çankayadaki merkezimizde Doç. Dr. Nermin Köşüş ve Doç. Dr. Aydın Köşüş tarafından yapılmaktadır. Aşılama fiyatları 2021 detayları için bize her zaman ulaşabilir ve randevu alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.