Aşılama Tedavisi

Aşılama tedavisi hakkında aklınıza takılan, cevap bulamadığınız tüm soruların yanıtlarını bu sayfamızda bulabilirsiniz. Aşılama tedavisi ile ilgili merak ettiğiniz sorular olursa bu sayfadan bize sorabilirsiniz. En kısa sürede sorunuzun yanıtı sıkça sorulan sorulara eklenecektir. Aşılama tedavisi fiyatları 2021 detayları için bize her zaman ulaşabilir, aşılama doktorlarımızla tanışmak için kliniğimize başvurabilirsiniz.

Aşılama (intrauterin inseminasyon-IUI) nedir?

Aşılama (IUI) bir tür infertilite tedavisidir. Eşten alınıp hazırlanan spermlerin döllenmeyi kolaylaştırmak için, bir kateter yardımıyla rahim içine bırakılması işlemidir. 

Aşılama nasıl yapılır?

Standart aşılama tedavisinde önce yumurta geliştirici ilaçlar (hap ya da iğne) verilerek kadında 1-2 yumurta geliştirilir, sonra yumurtalar olgunlaştığında çatlatılır. Bu arada eşten alınıp hazırlanan spermler, bir kateter yardımıyla rahim içine, yumurtalara yakın bölgeye bırakılır. Böylece döllenmenin olduğu fallop tüplerine daha fazla sayıda spermin ulaşması sağlanmış olur, gebelik şansı artar.

Aşılamayla gebelik elde etme oranı nedir?

Aşılamayla gebelik elde etme oranı kullanılan ilaçlara ve infertilite nedenine bağlı olarak %5-20 arasında değişir.

Aşılama tedavisi kimlere önerilir?

Aşılama daha çok nedeni açıklanamayan infertilitede, yumurtalama sorunu olan kadınlarda, sperm sayı-hareket-morfolojisinde görülen hafif anormalliklerde, erkekte ereksiyon sorunu olanlarda, bazen de vajinismus hastalarında kullanılır.

Aşılama kimlere yapılmaz?

Aşılama tedavisinin yapılabilmesi için kadının en az bir tüpünün açık olması, vajina- rahim-tüp-yumurtalık bağlantısının kesintisiz açık olması ve eşinin aşılama işlemine yetecek kadar sperminin (ideal olarak hazırlanmış örnekte 5 milyonun üstünde) olması gerekir. Yani tüplerin ikisi de tıkalıysa, bağlantıda bir sorun varsa veya erkekte aşılamaya yetecek kadar sperm yoksa (hazırlanmış örnekte 1 milyondan az sperm olması) aşılama yapılmaz. Böyle hastalarda tüp bebek tedavisine geçilir.

Aşılama kaç kez denenebilir?

Aşılama sayısında herhangi bir sınır yoktur. Aşılama deneme sayısına çiftlerin bireysel özelliklerine göre karar verilir. Genelde ilk 3 aşılamanın başarısı yüksektir. Sonrası başarı azalır. Bu nedenle 3 kez denendikten sonra gebelik elde edilemeyen çiftlerde tüp bebeğe geçilir.

Tüpleri kapalı olan kadınlara aşılama yapılabilir mi?

Hayır, eğer tüpler kapalıysa aşılama yapılmaz. Aşılama olması için en az bir tüpün açık olması gerekir.

HSG (ilaçlı rahim filmi) nedir? Kimlere yapılır?

HSG, ince bir kateter aracılığıyla rahim ağzından girilip, rahim içine kontrast madde vererek, rahmin iç konturlarının ve tüplerin değerlendirilmesini sağlayan bir işlemdir. Hem rahim anormalliklerini, hem de tüplerin açık olup olmadığını gösterir. İnfertil çiftlerin değerlendirilmesi için yapılan testlerden biridir.

Rahim filmi ağrılı mıdır?

Rahim filminde hafif adet sancısı gibi ağrı ve kramp olabilir. İşlemden 1 saat önce doktorun önereceği bir ağrı kesici almak ağrıyı azaltır. Bazı ağrı eşiği düşük hastalarda gerekirse anestezi altında rahim filmi çekilebilir.

Aşılama yapılacak kadınlarda ilaçlı rahim filmi  (HSG) çekilmesi gerekli midir?

Evet, gereklidir. Çünkü aşılama yapılabilmesi için tüplerden en az birinin, ideal olarak her ikisinin açık olması gerekir.

Aşılama tedavisinde kullanılan ilaçlar ve dozları neye göre belirlenir?

Aşılama tedavisinde yumurta geliştirmek için kullanılan ilaçlar ve dozları kişiye özel belirlenir. İlaç tipi ve doz belirlenirken hastanın yaşı, kilosu, infertilite nedeni, yumurtalık rezervi ve daha önceki tedavilere verdiği cevap dikkate alınarak karar verilir.

Aşılama tedavisi esnasında izin kullanmak gerekir mi?

Tedavi sürecinde çalışan kadının işinden sürekli izin almasına gerek yoktur. Yumurta gelişiminin takibi için bakılan ultrason ve kan testleri çok kısa sürede yapıldığı için öğle arasında 10-15 dakikalık bir zaman bunun için yeterli olacaktır.

Aşılamanın yapıldığı gün işlem sonrası 15-20 dakika hastanın klinikte dinlenmesi yeterli olur. Bu nedenle izin alması gerekmez. Ancak hasta dinlenmesinin iyi olacağını düşünüyorsa, hastanın konforu ve psikolojisi gözetilmeli ve 1 gün dinlenmesi için izin verilmelidir.

Açıklanamayan infertilite nedir?

Bebek isteyen ve 1 yıl korunmadan düzenli ilişki olmasına rağmen gebe kalamayan çiftlerin %10-15’inde erkek ya da kadında yapılan taramalarda herhangi bir problem saptanamamaktadır. Bu duruma ‘’açıklanamayan infertilite’’ yada “sebebi bilinmeyen infertilite” denir.

Açıklanamayan infertilitede aşılama tedavisinin başarı oranları nasıldır?

Açıklanamayan infertilite hastalarında yapılan testlerde ve muayenede görünmeyen bazı sorunlar (rahim ağzı sorunları, anti-sperm antikorlar vb), aşılama yapılarak aşılabilmektedir. Bu nedenle bazı hasta gruplarında başarısı yüksektir. Ama aşılama yoluyla gebelik elde edilemezse bu hasta grubunda aynı zamanda tüp bebek başarısı da yüksektir ancak başarıyı etkileyen diğer faktörler (kadının yaşı ve yumurtalık rezervi vb) de göz önünde bulundurulmalıdır.

Aşılama tedavisi başarısız olursa ne yapılmalıdır?

3 kez aşılama yapılmasına rağmen gebelik elde edilemeyen çiftlerde tüp bebek uygulamalarına geçilir.

Aşılama tedavisinin riskleri nelerdir?

Aşılama tedavisinin ciddi bir riski yoktur. İşlem sonrası hafif kasık ağrısı ve lekelenme olabilir. Kullanılan ilaçlara bağlı göğüslerde hassasiyet, şişlik, karında gerginlik, kilo artışı olabilir. Bunlar gebelik durumunda devam eder. Gebelik olmazsa ilaçlar kesildikten sonra geçer.

Miyomlar veya polipler aşılama tedavisini olumsuz etkiler mi?

Polipler ve rahim içine yerleşmiş myomlar infertiliteye bizzat kendileri neden olabilir. Bunlar hem embriyonun rahme tutunmasını engelleyebilir hem de erken dönemde gebelik kaybına yol açabilir. Bu nedenle tespit edildikleri takdirde histeroskopi yöntemiyle alınmaları gerekir.

Rahim duvarındaki veya üstündeki miyomlar sayıca fazlaysa ve büyükse bunlar da bazen gebeliğe engel olabilir. Bunlar da cerrahi olarak çıkarılmalıdır. 

Aşılama yoluyla oluşan gebelikle doğal yolla oluşan gebelikte kullanılan ilaçlar arasında fark var mıdır?

Aşılama tedavisiyle (özellikle iğneli aşılama ise) oluşan gebeliklerde doğal yolla oluşan gebeliklerden farklı olarak erken dönemde bebeğin rahme tutunmasını destekleyen ilaçların kullanılması gerekir. Bu nedenle progesteron içeren ilaçlar verilmektedir.

Aşılama tedavisi sonucu doğan bebekle, doğal yolla gelen bebek arasında fark var mıdır?

Hayır, normal yolla elde edilen bebek ile aşılama tedavisi sonrası elde edilen bebek arasında herhangi bir fark yoktur.

Aşılama (IUI) tedavisinin aşamaları nelerdir?  

Standart iğneli aşılama tedavisinin basitçe basamakları şunlardır:

  1. Çiftlerin aşılama tedavisi için uygun olup olmadığının değerlendirilmesi ve tüplerin açık olup olmadığını gösteren rahim filmi (HSG) ya da sulu ultrason vb yapılması
  2. Yumurtalıkların ilaçla uyarılması ve yumurta geliştirilmesi
  3. Olgunlaşan yumurtaların iğneyle çatlatılması
  4. Eşten meni örneği alınarak sperm hazırlanması
  5. Hazırlanmış spermlerin kateter aracılığıyla rahim içine verilmesi

Aşılama tedavisinde yumurta geliştirmek için hangi ilaçlar kullanılır?

Aşılama tedavisine kullanılan çok çeşitli ilaçlar vardır. İlaç seçimi yapılırken hastanın yaşı, bireysel özellikleri, infertilite nedeni, tedavi maliyeti ve başarı oranı dikkate alınarak kişiye özel tedavi planı yapılır. Bu nedenle hastadan hastaya değişen farklı tedavi kombinasyonları olabilir. Ama yumurta geliştirmek için sıklıkla kullanılan ilaçlar şunlardır:

  • Haplar: Klomifen, letrazol gibi tablet şeklinde ağızdan alınan bazı ilaçlar yumurta geliştirmek için kullanılabilir. Bunların avantajı 1-2 yumurta geliştirmesi ve bu nedenle çoğul gebelik ihtimalinin düşük olmasıdır. Ayrıca maliyeti de düşük, kullanımı kolaydır.  
  • İğne şeklinde yumurta geliştirici ilaçlar (gonadotropinler): Bunlar farklı oranlarda ve miktarlarda FSH hormonu veya FSH+LH hormonu içeren iğnelerdir. Bazıları kalem şeklinde, enjeksiyona hazır formdadır. Bazılarında ise ilacın enjeksiyondan önce hazırlanması gerekir. Enjeksiyon genelde cilt altına ya da kas içine yapılır. Bunların maliyeti daha yüksek, daha fazla yumurta geliştiği için çoğul gebelik ihtimali daha fazladır. Enjeksiyon şeklinde yapıldığı için hastanın, eğitim alması gerekir. Öte yandan başarısı haplara göre daha yüksektir.
  • Çatlatma iğneleri (Human Koryonik Gonadotropin / LH): Çatlatma iğneleri yumurtalar olgunlaştıktan sonra, aşılamadan 24-36 saat önce uygulanır. Bunlar genelde kullanıma hazır enjektöre çekilmiş halde bulunur. Hem cilt altına hem kas içine uygulanabilir.

Aşılama tedavisinde kullanılan ilaçları kilo yapar mı?

Aşılama tedavisinde kullanılan ilaçlar, hormon seviyelerinde değişiklik yaptığı ve o dönemde gelişen yumurta sayısını arttırdığı için iştah artışına ve vücutta ödeme neden olabilir. Buna bağlı birkaç kilo alınabilir. Ancak beslenmeye dikkat edilirse bu kilolar kalıcı olmaz. Bunun dışında bu dönemde oluşan psikolojik değişiklikler ve stres yeme alışkanlıklarını değiştirerek kilo alımına neden olabilir.

Aşılama tedavisinde kullanılan ilaçlar kanser riskini artırır mı?

Hayır, aşılama tedavisinde kullanılan ilaçların kanser riskini arttırdığına dair kesin bir kanıt yoktur. Bu konuda birçok araştırma yapılmıştır ve bu ilaçlarla yumurtalık, rahim ve meme kanseri arasında direkt bir ilişki gösterilmemiştir. Ancak geçmişte hormona duyarlı kanser hastası olan kadınlarda standart ilaçlar kullanılmaz, onlara farklı ilaçlarla uygulama yapılır.

Aşılama tedavisinde kullanılan ilaçlarının ciddi yan etkileri var mıdır?

Tedavide kullanılan ilaçların sağlıklı bireylerde genelde ciddi yan etkileri olmaz. Tedavi esnasında oluşan hormonal değişiklikler nedeniyle göğüslerde hassasiyet, sıcak basması, duygu-durum değişiklikleri, kasık ağrısı- şişkinlik, kabızlık, sık idrara çıkma olabilir. Bunlar tedavi bittikten sonra normale döner. İğne yapılan yerlerde kaşıntı, kızarıklık, hafif ağrı, yanma ve ufak morluklar olabilir.

Aşılama tedavisi sonrası gebelik testi ne zaman ve nasıl yapılır?

Aşılama yapıldıktan 14- 15 gün sonra gebelik testi yapılır. Kanda gebelik testi, idrar testine göre hem daha hassastır hem de en doğru sonucu verir. Bu nedenle kanda gebelik testi yani beta-HCG yapılır.

Aşılama tedavisi sonrası idrarda gebelik testi yapılabilir mi?

İdrarda yapılan gebelik testlerinin hassasiyeti düşüktür. Bu nedenle erken gebelikte yanlış negatif sonuç verebilir. Ayrıca HCG değerinin normal artışını takip ederek gebeliğin sağlıklı olup olmadığına karar verilir. İdrar testinde sadece görsel olarak bir sonuç elde edildiğinden değerdeki yükselme takip edilemez. Bu nedenle kanda yapılan gebelik testi yani beta-HCG bakılması tercih edilir.

Aşılama tedavisi sonrası oluşan gebelik ne zaman ultrasonda görülür?

Kanda gebelik testinin pozitif çıkması kimyasal gebelik olduğunu gösterir. 2 gün arayla yapılan kan testinde HCG değerinin kabaca 2 kat artması gebeliğin sağlıklı olduğunun bir işaretidir. HCG değeri yaklaşık 1500-2000 civarına ulaştığında gebelik ultrasonda görülebilecek boyutlara gelmiş olur. Bu tarih kabaca aşılama yapıldıktan 3 hafta sonrasına tekabül eder. Bu ultrason karından veya vajinal yoldan bakılabilir.

Çiftlerde sorun bulunamazsa ve infertilite varsa nasıl bir yol izlenir?

İnfertil çiftlerin yaklaşık %10-15’inde açıklanamayan infertilite durumu vardır. Yani çiftlerin yapılan test ve taramalarının normal olmasına rağmen, gebelik oluşmamaktadır. Bu grup hastalarda önce aşılama yani intauterin inseminasyon tedavisi denenir. Üç kez denenen aşılama tedavisiyle gebelik elde edilemezse tüp bebek tedavisine geçilir.

Aşılama  tedavisi uygulanacak çiftlerin özel bir diyet uygulanması gerekir mi?

Aşılama tedavisi alacak çiftlerin, eğer bir sağlık sorunları yoksa özel bir diyet uygulamasına gerek yoktur. İdeal kiloda olmak tedavi başarısını arttıracağından, kilosu fazla ya da az olan hastalarda buna uygun bir beslenme planı yapılmalıdır. Sigara-alkol alışkanlığı olanlar derhal bırakmalıdır. Tüm gebelik planlayanlara önerildiği gibi organik, sağlıklı ve dengeli beslenmek önemlidir. Paketlenmiş, işlenmiş hazır gıdalar tüketilmemeli, sağlıklı ev yapımı ürünler tercih edilmelidir. Asitli, kolalı içeceklerden uzak durulmalıdır. Çay, kahve ve kafeinli içecek tüketimi azaltılmalıdır. Çiğ etten yapılan şeyler (salam, sosis, etli çiğ köfte, suşi vb), derin deniz balıkları-kabuklu deniz ürünleri tüketilmemelidir. Günlük 2-3 lt su tüketilmelidir. Düzenli olarak proteinden zengin gıdalar, çeşitli ve renkli sebze ve meyvelerin tüketimine dikkat edilmelidir. Özellikle koyu renkli sebzeler, kırmızı-mor renkli sebze ve meyveler antioksidan açısından zengindir. Bunlar düzenli olarak diyete uygun şekilde alınmalıdır. Günlük kuruyemiş tüketimi de (fındık, ceviz, badem vb) ihmal edilmemelidir. Burada dikkat edilmesi gereken diğer nokta, doğru ve dengeli beslenme sadece anne adayı için değil, baba adayı için de geçerlidir. Sonuçta sağlıklı embriyo için sağlıklı yumurta ve sağlıklı sperm olması gerekir. 

Aşılama tedavisine başlamadan önce yapılan testler için özel bir gün var mıdır?

Kadınlarda hormonal değerlendirme adet döngüsünün belli zamanlarında yapılır. Bazı hormon testleri (FSH, LH, östrojen, prolaktin vb) adetin 2- 3 gününde sabah aç karna yapılır. Progesteron ise beklenen adet zamanından 1 hafta önce veya adetin 21. günü yapılır. Bunun dışındaki testler için özel bir gün yoktur. Sadece bazıları için aç olmanız gerekebilir.

Kadınlarda doğurganlığı etkileyen faktörler nelerdir?

Genetik faktörler, yaş, sistemik hastalıklar, cinsel yolla bulaşan hastalıklar, anatomik bozukluklar, endometriozis, adenomyozis, polip, myom gibi kadın hastalıkları, aşırı kilo ve insülin direnci varlığı, sigara-alkol-aşırı kafein tüketimi ve stres doğurganlığı etkileyen faktörlerden bazılarıdır.

Aşılamada başarıyı etkileyen faktörler nelerdir?

Kadının yaşı, yumurtalık rezervi ve yumurta kalitesi, stres, ideal kiloda olmak, jinekolojik sorunların varlığı (myom, enfeksiyon, rahim anormallikleri, endometriozis, tüplerde sıvı toplanması gibi), sperm sayı ve kalitesi, sigara ve alkol kullanımı, rahim iç zarının embriyonun yuvalanmasına yetecek şekilde gelişmesi, çiftin genetik problemleri gibi etmenler aşılama tedavisinde başarıyı etkileyen faktörlerden bazılarıdır.

İki aşılama tedavisi arasında ne kadar ara vermek gerekir?

İlk aşılama tedavisinden sonra Beta-HCG sonucu negatif gelmişse kadının adet görmesi beklenir. Adet sonrası rahim ve yumurtalıklar değerlendirilir, kist vb bir şey yoksa yeni tedaviye başlanır. Kist varsa 1-2 ay beklenir, kist küçüldükten sonra görülen ilk adette tedaviye tekrar başlanır. Buna takibi yapan doktor karar verir.

Aşılama tedavisi sırasında çiftlerin yaşantılarında bir değişiklik yapması gerekir mi?

Hayır, çiftler normal iş ve sosyal hayatına devam edilebilir. Sağlıklı beslenmeye dikkat edilmeli, sigara-alkol varsa bırakılmalıdır. Bunun dışında doktorun önerdiği ilaçlar düzenli ve eksiksiz kullanılmalı, doktora danışılmadan farklı ilaçlar alınmamalıdır.

İlaçsız aşılama tedavisi yapılabilir mi?

Evet, bazı özel durumlarda aşılama tedavisi esnasında ilaç kullanılmayabilir. Örneğin vajinismus hastalarında, erkekte erektil disfonksiyon olması durumunda yumurtalama zamanı takip edilerek aşılama yapılabilir. Ancak bunların başarısı düşük olduğundan, zamanla yapılması güç olduğundan genelde ilaç kullanılarak yumurtalar geliştirildikten sonra aşılama yapılması tercih edilir.

Aşılama hastalarında gebelik haftası nasıl hesaplanır?

Aşılama tarihinden 14 gün geriye gidilir ve son adet tarihi olarak belirlenir. Son adet tarihine göre hesaplama yapılır. Örneğin 20 eylülde aşılama yapıldıysa, 20-14=6, son adet tarihi 6 eylül olarak alınır. Bu tarihe göre gebelik haftası hesaplanır.

Aşılama tedavisi sonrası denize ve havuza girebilir miyim?

Gebelik testi yapılana kadar sauna, hamam gibi aşırı sıcak ve nemli ortamlardan uzak durmak, aşırı hareketten kaçınmak gerekir. Bu nedenle havuza ve denize girmemek uygun olur.

Aşılama tedavisi sonrası ilaç kullanmak gerekir mi?

Evet, bazı ilaçların kullanılması gerekir. Aşılama sonrası kullanılacak en önemli ilaç progesterondur. Embriyonun rahme tutunmasını kolaylaştırmak ve erken düşük olmasına engel olmak için progesteron tedavisi verilir. Progesteron dışında kullanılan başka ilaçlar da vardır. Bunların dozu, içeriği, kullanım süresi hastadan hastaya değişir. Ne tip ilaçların kullanılacağına hastanın o zamanki durumuna bağlı olarak kendi doktoru karar verir.

Progesteron; iğnesi mi, hap mı iyidir?

Farklı progesteron içeren ilaçlar ve uygulama yolları vardır. Progesteron  vaginal  uygulanabilir, iğne şeklinde yapılabilir yada ağızdan alınabilir. Vaginal kullanım ve iğne şeklindeki progesteron tedavisi, ağızdan alınan ilaca göre daha etkilidir. Bu nedenle vaginal yada iğne şeklinde olan tedaviler daha çok tercih edilir. Progesteron içeren ilaçların birbirine üstünlüğü yoktur. Ancak kullanılacak ilaca göre doz ayarlaması yapılması gerekir.

Aşılama işlemi ağrılı bir işlem midir?

Hayır, aşılama ağrısız bir işlemdir.

Aşılama işlemi yapılacak kadın o gün gelirken nelere dikkat edilmelidir?

Aşılama işlemi için aç olmaya gerek yoktur. Vaktinde işlemin yapılacağı merkezde hazır olmalı, gerekirse biraz erken yola çıkılmalıdır. Önerilen ilaçlar düzenli alınmalıdır. Aşılama esnasında kateterin rahim içinde kolay ilerleyebilmesi için idrara sıkışık olarak gelinmesi iyi olur.

Aşılama tedavisinden sonra ne zaman işe başlayabilirsiniz?

Aşılama tedavisi sonrası istirahat etmenin gebelik oranlarını arttırmadığı bilimsel olarak gösterilmiştir. Bu nedenle istirahat önerilmemektedir. Aşılama yapıldıktan sonra klinikte 15-20 dakika dinlenmeniz yeterli olacaktır. İşlem sonrası hemen ya da ertesi gün işe başlayabilirsiniz. Ağır ve yüksek efor gerektiren işlerden, uzun mesai saatlerinden gebelik testi yapılana kadar uzak durmalısınız. Aşılama sonrası cinsel ilişkiye devam etmenizde bir sakınca yoktur. Gebelik testi yapıldıktan sonra doktorunuz sonrasıyla ilgili sizi bilgilendirecektir.

Aşılama tedavisi sonrası dış gebelik oluşabilir mi?

Normal gebelikte embriyo rahim iç zarına (yani endometrium tabakasına) yerleşir. Dış gebelikte ise embriyo rahim dışında bir yere genelde tüplere yerleşir. Normal yolla oluşan gebeliklerin %2’si dış gebeliktir. İnfertilite tedavilerinde bu risk biraz daha yüksektir. Bunun nedeni infertiliteye neden olan sorunun aynı zamanda dış gebeliğe de neden olabilmesidir. 

Aşılama tedavisiyle bebeğin cinsiyet seçimi yapılabilir mi?

Hayır, yapılamaz. Tüp bebek tedavisinde cinsiyet seçimi yapılabilir ancak ülkemizde yasal değildir.

Erkekten semen örneği nasıl alınır? Canlı sperm elde etme yöntemleri nelerdir?

Erkekten en kolay sperm elde etme yöntemi mastürbasyon ile menini alınmasıdır. Tüm meninin kaba boşaltılması, dışarı akıtılmaması gerekir. Sperm örneği verileceğinde 2-7 günlük cinsel perhiz olması uygundur. Sürenin daha uzun veya kısa olması sonuçları etkileyebilir. Örnek verildikten sonra sıvılaşması için belli ısıda örnek bekletilir. Bu nedenle semenin incelemenin yapılacağı merkezde verilmesi gerekir.

Menide sperm olmaması, geriye boşalma, ejekulasyon olmaması  vb nedenlerle sperm verememe durumlarında farklı yöntemler uygulanır yada cerrahi yöntemlerle testislerden sperm alınır.

Dinimiz İslamda aşılama tedavisi caiz midir?

Diyanet işleri başkanlığının açıklamalarına göre ister kadın ister erkekteki bir sorun nedeniyle, normal yollarla gebe kalamayan nikahlı çiftlerde aşılama veya tüp bebek uygulaması caizdir. Kocası dışında yabancı bir erkekten alınan sperm ile bir kadına aşılama yapılması ve gebeliğin sağlanması ise caiz değildir.

Tüp Bebek Tedavisi

TÜP BEBEK TEDAVİSİ

Tüp Bebek Tedavisi hakkında tüm merak ettiğiniz sorulara buradan ulaşabilirsiniz.

Çikolata Kisti Tedavisi

ÇİKOLATA KİSTİ TEDAVİSİ

Çikolata Kisti Tedavisi hakkında tüm merak ettiğiniz sorulara buradan ulaşabilirsiniz.