NIPT Fiyatı 2019

Fetal dna testi, non-invaziv prenatal test veya NIPT, anne kanından fetal dna testi gibi isimlerle de adlandırılmaktadır. Down sendromu ve bebekteki diğer bazı anormallikleri tarayan yeni, oldukça hassas bir testtir. Gebeliğin ilk üç ayında yapılır. 9-10 haftadan itibaren yapılabilir. NIPT testi fiyatı ve detayları için hemen bizi arayınız.

Fetal Dna Testi Nedir?

Hamilelik sırasında, bebeğin DNA’sının bir kısmı annenin kan dolaşımına geçer. İnvaziv olmayan NIPT testi, bu DNA’da bulunan genetik bilgiyi bir dizi anormallik taraması için analiz eder. Test, Down sendromuna karşı özellikle hassastır.

Fetal Dna Testleri Neleri Gösteriyor?

NIPT, aşağıdakileri içeren durumlar için güvenli ve oldukça etkili bir tarama yöntemidir:

  • Down sendromu (trizomi 21 olarak da adlandırılır)
  • Edwards sendromu (trizomi 18)
  • Patau sendromu (trisomi 13)
  • Turner sendromu

Bazı laboratuvarlar ayrıca bebeğin cinsiyetini test eder ve cinsiyet kromozomları ile ilgili problemleri araştırır. Ancak kural olarak cinsiyet bilgileri hasta ile paylaşılmaz.

Test birçok kromozomal anormalliği de tespit eder, ancak amniyosentez gibi tanısal bir test değildir. Şu anda tarama testi olarak kullanılmaktadır. Kistik fibroz, talasemi veya orak hücreli anemi gibi genetik hastalıkları tarayamaz.

NIPT Testi Yaptırmalı mıyım?

NIPT testi oldukça hassastır ve Down sendromu vakalarının% 99’undan fazlasını yakalar. Ancak, yine de bir teşhis testinden çok bir tarama testidir. Bu, size kesin bir cevap vermek yerine, anormalliği olan bir bebek sahibi olma riskinin artmış olup olmadığını söyleyebileceği anlamına gelir.

Bebeğinizde Down sendromu olup olmadığından emin olmanın tek yolu, koryon villus örneklemesi (CVS) veya amniyosentez gibi tanısal bir test yapmaktır.

Fetal Dna Testleri Ne Zaman Yapılır?

  • Kombine ilk trimester tarama testiniz (ikili test), Down sendromlu bir bebek sahibi olma riskinizin arttığını gösteriyora
  • Kombine ilk trimester tarama testine sahip değildiniz yada çok geç kalınmış ise
  • Düşük riski taşıyan amniyosentez veya CVS gibi tanı testlerini istemezseniz
  • Yüksek risk altındaysanız (örneğin, daha yaşlıysanız veya daha önce Down sendromlu veya başka bir kromozomal rahatsızlığı olan bir bebeğiniz varsa).

NIPT testi pahalıdır. Ülkemizde henüz aktif olarak yapılamamaktadır. Yurt dışındaki anlaşmalı laboratuarlara gönderilmektedir.

NIPT Sonuçları Nasıl Değerlendirilir?

NIPT testinizin sonucunu almak 2 hafta kadar sürebilir. Sonuç “negatif”, “normal” veya “düşük riskli” ise, bebeğinizin herhangi bir kromozomal bozukluğun test edilme olasılığı düşüktür. Sonuç “pozitif”, “anormal” veya “yüksek riskli” ise, bu bebeğinizin etkilenebileceği anlamına gelir.

Anormal bir NIPT testi sonucunuz varsa, CVS veya amniyosentez gibi bir tanı testi ile sonucun onaylanması gerekecektir.

NIPT Testi Ankara İlinde Nerede Yaptırabilirim?

Fetal dna testi Ankara ilinde Çukurambar semtindeki muayenehanemizde yapılmaktadır. Muayenehane hemşiremiz tarafından kanınız özel tüplere alınacak ve yetkili firma aracılığı ile yurt dışındaki anlaşmalı laboratuara gönderilecektir.  Fetal dna testi yapan devlet hastaneleri maalesef yoktur. Ankara Çankaya ilçesindeki muayenehanemizde NIPT testinizi yaptırmak için lütfen merkezimizden randevu alınız.

Fetal Dna Testi Fiyatı 2021 Ankara

Fetal Dna Testi Fiyatı 2021  yılında Ankara ilinde oldukça farklılık arzetmektedir. Ancak öncelikle şunu bilmelisiniz. Fetal dna testi ücretsiz bir test değildir. Ayrıca NIPT testi SGK veya özel sağlık sigortası kapsamında değildir. NIPT Testi fiyatı 2021 testin türüne ve nerede analiz edildiğine bağlıdır. Test yurt dışına gönderildiğinden pahalıdır. Yapılan teste göre 2500-5000 tl arasında değişmektedir. Fetal dna testi Ankara 2021 fiyatları için bizi arayabilirsiniz. Gebelik takibi ve diğer jinekolojik problemleriniz için sizleri de muayenehanemize bekliyoruz. Gebelikte anne ve bebekle ilgili rahatsızlıkları okumak için tıklayınız…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.