gebelikte beslenme nasıl olmalıdır

Gebelikte beslenme sağlıklı bir gebelik süreci ve salıklı bir bebek için oldukça önemlidir. Dengeli beslenmek her zaman önemlidir ve hamileyken daha da önemlidir çünkü yedikleriniz bebeğiniz için ana besin kaynağıdır. Bununla birlikte, birçok kadın gebelikte yeterince demir, folat, kalsiyum, D vitamini veya protein almıyor. Bu yüzden hamileyken bu besinlerle yediğiniz yiyeceklerin miktarını arttırmanız sizin için önemlidir.

Kadınların çoğu, bol miktarda meyve, sebze, tam tahıl ve protein içeren sağlıklı bir diyetle artan ihtiyaçlarını karşılayabilir. Hamilelikte mutlaka bu temel besin gruplarından çeşitli yiyecekler yemeye çalışmalısınız. Bunu yaparsanız, sağlıklı bir hamilelik için ihtiyacınız olan tüm besinleri almanız olasıdır.

Gebelikte Beslenme Hangi Ayda Önemlidir?

Gebelikte beslenme tüm gebelik boyunca önemlidir elbette. Ancak çzellikle gebeliğin ilk 3 ayında folik asitten zengin gıdalarla beslenmek ve folik aist ilaçları kullanmak bebekte nöral tüp defekti riskini azaltacaktır. Önemli olan gebelikte neyi yeyip neyi yemeyeceğinizdir. Bunu size kadın doğum uzmanınız zaten gebeliğinizin başlangıcında anlatacaktır.

Gebelikte Beslenme Önerileri

Siz ve bebeğiniz sağlıklı bir hamilelik için bu temel besin maddelerine ihtiyacınız var:

Kalsiyum

Güçlü kemikler ve dişler oluşturmaya yardımcı olur. Ana kaynaklar arasında süt, peynir, yoğurt ve sardalya bulunur. Hamilelik sırasında günlük 1000 miligrama (mg) ihtiyacınız vardır.

Demir

Kırmızı kan hücrelerinin bebeğinize oksijen vermesine yardımcı olur. Kaynaklar arasında yağsız kırmızı et, kuru fasulye, bezelye ve demir takviyeli tahıllar bulunur. Hamilelik sırasında günde 27 mg’a ihtiyacınız var.

A vitamini

Sağlıklı cilt, görme ve kemik gelişimi için bu vitamine ihtiyacınız var. Havuç, koyu yeşil yapraklı sebzeler ve tatlı patatesler iyi kaynaklardır. Hamilelik sırasında günlük 770 mikrograma ihtiyacınız vardır.

C vitamini

Sağlıklı diş etlerini, dişleri ve kemikleri destekler ve vücudunuzun demiri emmesine yardımcı olur. İyi kaynaklar arasında turunçgiller, brokoli, domates ve çilek bulunur. Hamilelik sırasında günlük 85 mg’a ihtiyacınız vardır.

D vitamini

Bebeğinizin kemiklerini ve dişlerini oluşturmaya yardımcı olmak için vücudunuzun kalsiyum emilimine yardımcı olur. Kaynaklar arasında güneş ışığı, zenginleştirilmiş süt ve somon gibi yağlı balıklar bulunur. Hamilelik sırasında günlük 600 IU ihtiyacınız vardır.

B6 Vitamini

Kırmızı kan hücrelerinin oluşmasına yardımcı olur ve vücudunuzun protein, yağ ve karbonhidrat kullanmasına yardımcı olur. B6 vitaminini sığır eti, karaciğer, domuz eti, tam tahıllı tahıllar ve muzda bulabilirsiniz. Hamilelik sırasında günlük 1.9 mg’a ihtiyacınız vardır.

B12 vitamini

Kırmızı kan hücrelerinin oluşmasına yardımcı olur ve sinir sisteminizi korur. Bu vitamini sadece hayvansal ürünlerde bulabilirsiniz. İyi kaynaklar arasında karaciğer, et, balık, kümes hayvanları ve süt bulunur. Hamilelik sırasında günlük 2,6 mikrograma ihtiyacınız vardır.

Folat (Folik Asit)

Kan ve protein üretiminde önemli olan AB vitamini, aynı zamanda nöral tüp kusurları (beyin ve omurilikte doğum kusuru) riskini de azaltır. Folatı yeşil yapraklı sebzelerde, karaciğerde, portakal suyunda, baklagillerde (fasulye, bezelye, mercimek) ve kuruyemişlerde bulabilirsiniz.

Nöral tüp defekti riskini azaltmak için hamilelikten önce ve gebeliğin ilk 12 haftasında günde en az 400 mikrogram folat almalısınız. 

Hamilelikte Beslenme ve Kilo

Kilo alımı, hamileliğiniz sırasında önemlidir ve siz ve doktorunuz doğum yapana kadar dokuz ay boyunca izleyeceğiniz bir şeydir. Bununla birlikte, çok fazla veya çok az kilo almak, hamileliğiniz sırasında hem siz hem de bebeğiniz için sorunlara katkıda bulunabilir.

Sırf iki kişilik yiyor olmanız, iki katı yemek yemeniz gerektiği anlamına gelmez. Hamileliğinizden önce sağlıklı bir kilodaysanız, günde sadece ortalama 300 ekstra kalori almalısınız.

Gebelik takibi Ankara doktorlarımız Doç. Dr. Nermin Köşüş ve Doç. Dr. Aydın Köşüş tarafından yapılmaktadır. Ankara jinekolog muayene ücretleri ve ankara doğum paketlerimiz için bizi mutlaka arayınız.

Gebelikte annede ve bebekte karşılaşılan durumlarla ilgili daha detaylı bilgilere www.drnerminkosus.com adresinden ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.