Kızlık Zarı Nedir, Ne Değildir: Doğru Bilinen Yanlışlar

kızlık zarı yırtılması muayenesi

Kızlık zarı bizim de içinde olduğumuz coğrafyada oldukça önemli bir yere sahiptir. Bizim kültürümüzde henüz evlenmemiş bir kızda bekaret aranan bir özelliktir. Bu nedenle kızlık zarı bekaretin, namusun ve dokunulmamışlığın simgesi haline gelmiştir. Batı kültüründe ise evlilik dışı ilişki ve bekaret çok üzerinde durulan bir konu değildir.

Ancak bu konudaki bilgisizlik, aşırıya kaçan fikirler, güvensizlik ve bazı doğru bilinen yanlışlar ailelerde ve özellikle genç kızlarda onarılması güç travmalara, aile içi şiddete, intihara, namus cinayetlerine ve ölümlere neden olmaktadır.

Kızlık zarı, hakkında en fazla konuşulan ama en çok yanlış bilinen vücut parçasıdır.

Kızlık zarı vajinal girişi örten ince bir mukozal katlantıdır. Tıbbi terim olarak kızlık zarına ‘hymen’ denir. Hymen eski yunan mitolojisinde evlilik tanrısı ‘Hymenaios’ dan gelmektedir. Terim anlamı olarak kızlık zarı demektir.

Hymen genelde incedir ve ortasında adet kanının dışarı çıkmasına müsaade edecek büyüklükte bir delik vardır. Bu delik iğne ucu kadar ince olabileceği gibi, bazı kızlarda 1 parmak hatta 2 parmak sığacak kadar geniş olabilir. Bazen de kızlık zarında hiç delik olmaz. Bu nedenle adet kanı içerde birikir, dışarı akamaz. Bu durum ergenlikten sonra aşırı sancı ve ağrıya neden olur. Bu şekilde kapalı kızlık zarının cerrahi olarak açılması gerekir.

Kızlık zarı ne işe yarar?

Kızlık zarının şimdilik bilinen tek fonksiyonu, vajinal girişi kapatarak genital enfeksiyondan ergenlik çağına gelinceye kadar çocuğun korunmasını sağlamaktır. Ergenlikten sonra hormonların etkisiyle vajinal pH düşer ve oluşan asidik ortam nedeniyle enfeksiyon riski azalır.

Kızlık zarı düşünüldüğü kadar kalın ve sert değildir.

Genel inanışta düşünüldüğü gibi hymen vajinayı dış ortamdan ayıran kalın sert bir doku değildir. Embriyolojik dönemden kalma ince, esnek bir yapıdır. Şekli kişiden kişiye değişir, yaş ilerlemesiyle de şekli değişebilir. Yapısı genelde esnektir ve az damarlıdır. Nadiren kalın ve damarlı olabilir.

İlk gecede kanama olmaması kızlık zarının bozulmuş olduğunu göstermez.

Kızlık zarı genelde ilk ilişkide yırtılır. Ancak çok ince ve esnek olan kızlık zarları ilk ilişkide yırtılmayabilir. Çok az damar içerdiği için yırtılsa bile kanama olmayabilir ya da az kanama olduğu için fark edilmeyebilir.

Kızlık zarı yırtıldığında belirgin ağrı olmaz.

Kızlık zarının yapısında çok az sinir dokusu bulunur. Bu nedenle yırtıldığında ağrı olmaz veya çok hafif olur. Hissedilen hafif ağrı ilk ilişki nedeniyle vajinaya oluşan baskıdan da kaynaklanır. Yani kızlık zarının yırtılmasına bağlı aşırı kanama ve ağrı olması beklenen bir durum değildir. Ancak pek çok genç kızda ilk gece korkusu, aşırı stres ve gerginlik, eşin tecrübesiz olması, yanlış bilgilenme (ortalıkta gezen zifaf gecesine ait yalan, yanlış, abartılmış hikayeler) nedeniyle aşırı korku, kasılma olur, bu şekilde hazır olmadan girilen ilişki nedeniyle ağrı ve beklenenden fazla kanama olabilir.

Bazen kızlık zarı çok esnek olur, defalarca ilişki olmasına rağmen yırtılmayabilir.

Bazı hayat kadınlarında defalarca ilişki olmasına rağmen hymen sağlam olabilir. Benzer şekilde hamile kalmış bazı kadınlarda da kızlık zarı hala sağlam olabilir. Bu nedenle sadece kızlık zarı muayenesi yaparak bir kişinin bakire olup olmadığı her zaman anlaşılmaz.

Bazen ilişki dışı nedenlerden dolayı kızlık zarında bozulma olabilir.

Öte yandan daha önce hiç ilişkiye girmemiş bazı kadınlarda tampon kullanmak, yanlışlıkla parmağın veya bir objenin vajinaya sokulması, jinekolojik muayene olmak, smear testi aldırmak, spor yapmak, vajinaya fitil yerleştirmek, ağır spor yapmak gibi nedenlerle kızlık zarında bozulma olabilir. Hafif zedelenmeler genelde kendiliğinden iyileşir. Ancak kızlık zarının tabanına kadar inen yırtık varsa bu iyileşmez.

Kızlık zarı eskiden bozulmuş birinden ilişkiden sonra kanama gelebilir.

Bu kanama kızlık zarından geliyor zannedilebilir. Bakire olduğunu düşündürebilir. Ancak bu kanama kadındaki vajinal darlıktan, rahim ağzında yara-iltihap olmasından veya aşırı kasılmadan kaynaklanır. Evli kadınlarda ara ara bu tip şikayetlere bağlı ilişki sonrası kanama sıkça görülen bir sorundur.

Yaş ilerledikçe kızlık zarında bazı değişiklikler olur.

Hiç ilişki olmasa bile zamanla kızlık zarı incelip, gerilir ve ilişki olmadan önce kendiliğinden bozulabilir. Öte yandan bazı kızlarda doğuştan kızlık zarı çok belirsiz olabilir, bu nedenle yırtık zannedilebilir.

Kişi kendi kızlık zarını hissedemez.

Kişi kendi kızlık zarını hissedemez, dokunmakla anlayamaz veya bakmakla ayırt edip göremez. Çünkü kızlık zarında sinir dokusu yoktur. Renk olarak ve doku vajina ile aynı özelliklere sahip olduğundan aynayla, ışık tutarak bakılsa bile net ayırt edilmesi zordur. İnce olduğu için elle hissedilmez. Ayırt edilse bile neyin normal, neyin anormal olduğunu ancak bu konuda deneyimli uzmanlar bilir. Bu nedenle ancak bu konuda tecrübeli olan Kadın Doğum uzmanları kızlık zarını değerlendirebilir.

Kızlık zarının yırtılması için ilişki şart değildir!

Cinsel ilişki dışında bazı şeyler kızlık zarının bozulmasına neden olabilir. İlla ilişki olması şart değildir. Bazı fiziksel aktiviteler kızlık zarını gerip incelmesine ve yırtılmasına neden olabilir. Ata binmek, bisiklet sürmek, ağaca tırmanmak, jimnastik yapmak, dans etmek gibi.

Bunun dışında tampon kullanmak, yanlışlıkla parmağın veya bir objenin vajinaya sokulması, jinekolojik muayene olmak, smear testi aldırmak, transvajinal ultrason baktırmak, vajinaya fitil yerleştirmek, masturbasyon yapmak gibi nedenlerden kızlık zarı zarar görebilir. Bu tip aktivitelerden evlilik öncesi uzak durmak gerekir.

Her yırtılan kızlık zarı kanamaz!

Kızlık zarında damarlanma çok az olduğundan yırtıldıktan sonra olacaksa bile çok az kanama olur. Bu nedenle eş tarafından fark edilmeyebilir. Özellikle boşalma olduktan sonra semenle karışan kan iyice belirsiz hale gelir.

Ama eğer ilk ilişki zorla olursa, kadın hazır olmadan gerçekleşirse, erkeğin kadın genital anatomisini bilmemesine neticesinde kızlık zarını yırtma gayreti fiziksel ve ruhsal travmaya dönüşebilir. Bu nedenle bazen ömür boyu süren cinsel sorunlar oluşur. Kızlık zarının ötesinde travmaya bağlı vajinal yırtıklar ve buna bağlı aşırı kanama olabilir.  

Kızlık zarının bozulmasına bağlı oluşan kanama kişiden kişiye değişir.

Kanama miktarı kişiden kişiye değişir, leke şeklinde veya biraz daha fazla olabilir. Bazen de ilişki sonrası kızlık zarı yırtılsa bile kanamaz veya kanama çok az olduğu için fark edilmez. Bazen de esnek olur, ilişki esnasında yırtılmaz.

İlişki sonrası oluşan her kanama kızlık zarına bağlı değildir.

Bazı kadınlarda bakire olmamasına rağmen ilişkinin travmatik olmasına bağlı vajinal yırtık oluşur ve buna bağlı kanama olur. Yani kısacası ilişki sonrası kanamaya bakarak bir kızın bakire olup olmadığı sorgulanamaz. Öte yandan kızlık zarının yırtık olması bir kızın bakire olmadığını göstermez. Cinsel ilişki dışında pek çok nedenden dolayı kızlık zarı hasarlı olabilir.

Bekaret testi (kızlık zarı muayenesi) pek çok genç kız için sonucu ne olursa olsun stres ve korku kaynağıdır, haysiyeti zedeleyici bir durumdur.

Bekaret konusunda şüphe duyulduğunda ilk başvurulan şey kızlık zarı muayenesidir. Böyle durumlarda bu muayeneyi olma konusunda genç kızlar aşırı baskı altına alınır, buna bağlı bazen intiharlar bile görülebilir.

Kızlık zarı muayenesinin bu konuda bilgili ve deneyimli doktorlar tarafından yapılması gerekir.

Bazen kızlık zarında olan normal anatomik değişiklikler tecrübesiz kişiler tarafından yanlış değerlendirilebilir. Bu durum geri dönülmez ağır hatalara neden olabilir. Hymende doğal olarak çentikler ve çıkıntılar bulunur. Bunlar deneyimsiz kişiler tarafından yanlış yorumlanabilir. Bu nedenle illa bekaret muayenesi yapılacaksa, bunun bu konuda tecrübeli bir jinekolog veya adli tıp uzmanı tarafından yapılması gerekir. Öte yandan daha önce hiç ilişkiye girmemiş kızlarda bile hymende yırtıkların olabileceği de akıldan çıkarılmamalıdır.

Kızlık zarı dikilerek tamir edilebilir.

Yırtık olan kızlık zarının tamir edilmesine himenoplasti veya himenorafi denir. Burada yapılan tam bir onarım değildir. Sadece ilk evlilik gecesinde kanamayı sağlayacak kadar düzeltme yapılır. Bazı toplumlarda boşanmaları engellemek, kadını şiddetten korumak için, cinsel tacize uğrayanlarda psikolojik rehabilitasyon için himenoplasti yapılmaktadır. Çok parçalı yırtık olan genital yapılarda genital estetik ameliyatı yapılabilir.

Kızlık zarının dikilmesi basit bir operasyondur.

Genelde muhafazakar toplumlarda, Müslüman ülkelerde bakire olamayan, evlilik öncesi ilişkisi olan genç kızlarda bu uygulama yaygındır. Avrupa’da bile bakire olmayan genç kadınlar arasında evlilik öncesi kızlık zarı dikimi yaygınlaşmaya başlamıştır. Böylece suni bir şekilde bekaret kazanılmış olmakta, kişinin saygınlığı korunmaktadır.

Kızlık zarı dikimi genelde evlilik arifesinde yapılır. Çok ince ipler kullanılarak kalan zar parçaları birbirine yaklaştırılır. Basit bir işlem olmasına rağmen bazı doktorlar kızlık zarını dikmek istemez. Bunun nedeni karşı tarafın aldatılmasına, kandırılmasına neden olan bir nevi sahtekarlık olmasıdır. Çünkü islamda evlilik dışı ilişki yasaktır.

İslam dininde bekaret hem kadın hem erkek için önemlidir.  

Dinimizde bakire, daha önce evlenmemiş ve hiç cinsel ilişkiye girmemiş kişiye verilen addır. Bu kadın için de erkek için de bu şekildedir. Kızlık zarı bu anlamda kadınlar için bağlayıcı gibi görünse de erkekler için de evlilik öncesi bekaret önemlidir.

İslam dinine göre bekaret ancak kıyılan meşru bir nikâh sonucunda, yani evlilikle giderilebilir. Evlilik dışı ilişki anlamına gelen zina dinimizce kesinlikle yasaklanmıştır ve büyük günahlardan kabul edilmiştir. Zinaya yaklaşmak, ona neden olabilecek eylem ve fiillerden uzak durmak emredilmiştir.

Bakirelik önemlidir ama kızlık zarı bakireliğin simgesi olarak algılanmamalıdır.    

Namus konusunda hassas olmak elbette beğenilen bir durumdur. Ancak burada genelde aşırıya kaçılmakta, genç kız ve kadınları gereksiz yere zan altında bırakacak uygulamalar söz konusu olmaktadır. Çünkü yukarıda belirttiğim nedenlerden dolayı kızlık zarı hasarlanabilir, ilişki olmadan da yırtılabilir.

Kızlık zarı muayenesi diye bir uygulama dinimizde yoktur.

İslam dinine göre aksi sabit oluncaya kadar kızlık zarının böyle ilişki dışı bir sebeple yırtıldığı varsayılır ve değer­lendirme kadının lehinde yapılır. Kızlık zarının neden yırtıldığını ne kadının eşi, ne mahkeme, ne de bir başkası sorabilir. Dinimizde kimseye böyle bir hak tanınmamıştır. Bu nedenle kızlık zarı muayenesi diye bir uygulama dinimizde yoktur. Eşler arasında karşılıklı güven olması ve hüsn-ü zan esastır.

Dinimize göre bekâret kontrolü ancak şu durumda olabilir:

Kadın, eşinin kendiyle cinsel ilişkiye giremediğini, erkeklik görevlerini yerine getiremediğini iddia ederek boşanma talebiyle mahkemeye başvurursa hâkim durumu değerlendirmek ve cinsel aktivite olup olmadığını anlamak için bakire ise kadının muayene edilmesini isteyebilir. Bekaret kontrolü yapılarak erkeğin kocalık vazifesinin gereklerini yerine getirip getirmediğine karar verilir. Bu kontrol, kadının talebiyle boşanma kararı verebilmek içindir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.