Kolposkopi ücretleri 2020 Ankara

Kolposkopi, rahim ağzı başta olmak üzere tüm genital bölgenin özel bir büyüteç yardımıyla incelenmesidir. Kolposkopi Ankara doktorlarımız Doç. Dr. Nermin Köşüş ve Doç. Dr. Aydın Köşüş tarafından muayenehanelerinde titizlikle uygulanmaktadır. Kolposkopi fiyatları yapılacak işlemin genişliğine göre değişir. Kolposkopi fiyatları 2021 detayları için bizden mutlaka bilgi alınız.

Kolposkopi Nedir?

Kolposkopi, serviks adı verilen rahim ağzı, vajina ve vulvadaki anormallikleri belirlemek için uygulanan  bir prosedürdür. Kolposkopiniz esnasında doktorunuz kolposkop adı verilen özel bir büyüteçle rahim ağzını büyüterek inceler.

Smear testi sonucunuzda herhangi bir anormallik yada Hpv testinizde ciddi bir problem tesbit edilirse size kolposkopik muayene önerilebilir. Doktorunuz kolposkopi sırasında olağandışı bir hücre alanı bulursa, laboratuarda incelenmek üzere biyopsi yaparak bir doku örneği alabilir.

Birçok kadın kolposkopisinden önce ciddi kaygı yaşarlar. Kolposkopiniz sırasında ne bekleyeceğinizi bilmek, kendinizi daha rahat hissetmenize yardımcı olabilir. Bu makalede kolposkopik işlemi hakkında detaylı bilgilere sahip olacak ve endişelerinizi gidereceksiniz.

Kolposkopi Kimlere Yapılır?

Pap smear testi veya pelvik muayenede anormallikler ortaya çıkarsa doktorunuz size kolposkopik işlem yapılmasını önerebilir.

Kolposkopik muayene aşağıdaki durumlarda kullanılabilir:

 • Genital siğillerin varlığında
 • Hpv tip 16 ve 18 pozitifliği
 • Herhangi bir smear anormalliğinde herhangi bir kanserojen hpv tipinin pozitif olması
 • Serviksin iltihabı (servisit)
 • Serviks dokusunda prekanseröz değişiklikler
 • Vajina dokusunda prekanseröz değişiklikler
 • Vulvada prekanseröz değişiklikler

Kolposkopi İşlemi Riskli midir?

Kolposkopik muayene işlemi çok az risk taşıyan güvenli bir prosedürdür. Nadiren, kolposkopi sırasında alınan biyopsilerden kaynaklanan komplikasyonlar ortaya çıkabilir:

 • Kanama
 • Enfeksiyon
 • Pelvik ağrı

Kolposkopi Sonrası Ne Zaman Acilen Doktora Görünmelisiniz?

Aşağıdaki durumların varlığında mutlaka kolposkopik işleminizi yapan doktorunuzla irtibata geçiniz:

 • Adet döneminiz boyunca tipik olarak yaşadığınızdan daha ağır kanama
 • Titreme
 • Ateş
 • Şiddetli karın ağrısı

Kolposkopiden sonra bu belirti ve semptomlardan herhangi birini yaşama şansınız düşüktür. Ancak eğer bu belirtileri yaşarsanız acilen doktorunuzu arayın.

Kolposkopi Öncesi Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Kolposkopiniz öncesinde doktorunuz size dikkat etmeniz gerekenler konusunda bilgiler verecektir. Kolposkopinize hazırlanmak için doktorunuz şunları tavsiye edebilir:

 • Adet döneminde kolposkopiniz ertelenecektir. Bu konuda doktorunuzu aydınlatınız
 • Kolposkopinizden bir veya iki gün önce vajinal cinsel ilişkiye girmeyin
 • Kolposkopinizden bir veya iki gün önce tampon kullanmayın
 • Kolposkopiden önceki iki gün boyunca vajinal ilaç kullanmayın
 • Kolposkopik işlem randevunuza gitmeden önce ibuprofen veya asetaminofen gibi doktorunuzun önereceği ağrı kesicilerden alabilirsiniz.

Birçok kadın kolposkopik işlemi beklerken endişe duyar. Anksiyete sizi rahatsız edebilir. Konsantre olmak zor olabilir ve uyumakta zorluk çekebilirsiniz.

Kolposkopisi konusunda çok endişe duyan kadınlar, işlem sırasında kaygılarını kontrol etmenin ve yönetmenin yollarını bulanlardan daha fazla ağrı yaşayabilirler. Anksiyete düzeyi yüksek kadınların kolposkopisini atlamaları daha olasıdır.

 • Kolposkopi işleminde neler beklediğiniz hakkında doktorunuzdan bilgi vermesini isteyin.
 • Prosedürle ilgili sorularınızı veya endişelerinizi yazın ve kolposkopiniz başlamadan önce doktorunuzdan bunları gözden geçirmesini isteyin.
 • Egzersiz, meditasyon ve arkadaşlarınızla ve ailenizle birlikte olmak gibi rahatlamanıza yardımcı olacak aktiviteler bulun.
 • Kolposkopiniz sırasında sessizce müzik dinlemek kadınlarda ağrı ve endişe seviyelerini azaltabilir.

Kolposkopi Yaptıranlar Nelere Dikkat Etmelidir?

Kolposkopi sırasında

Kolposkopik muayene genellikle muayenehanede yapılır ve prosedür tipik olarak 10 – 20 dakika sürer. Bir pelvik muayene veya Pap testi sırasında olduğu gibi, jinekolojik  masaya sırt üstü uzanacaksınız. Kadın doğum uzmanınız vajinanıza bir spekulum yerleştirir. Spekulum, doktorunuzun rahim ağzını görebilmesi için vajinanızın duvarlarını açık tutar.

Doktorunuz, kolposkop adı verilen özel bir büyütme aletini vulvanızdan belirli bir uzaklıkta konumlandırır. Vajinanıza parlak bir ışık eşliğinde büyüteç ile bakar.

Serviks ve vajina, herhangi bir mukusu temizlemek için pamukla temizlenir. Doktorunuz bölgeye asetik asit çözeltisi veya başka bir çözelti uygulayabilir. Bu yanma veya karıncalanma hissine neden olabilir. Asetik asit uygulaması, şüpheli hücrelerin boyanmasına yardımcı olur.

Biyopsi sırasında

Doktorunuz şüpheli bir alan bulursa, laboratuvar testi için küçük bir doku örneği alabilir. Dokuyu toplamak için doktorunuz küçük bir doku parçasını çıkarmak için özel bir biyopsi aleti kullanır. Birden fazla şüpheli alan varsa, doktorunuz birden fazla biyopsi örneği alabilir.

Biyopsi sırasında hissettiğiniz şey, ne tür dokunun çıkarıldığına bağlıdır:

 • Servikal biyopsi. Servikal biyopsi hafif rahatsızlığa neden olur, ancak genellikle ağrılı değildir; biraz baskı veya kramp hissedebilirsiniz.
 • Vajinal biyopsi. Vajinanın veya vulvanın alt kısmının biyopsisi ağrıya neden olabilir, bu nedenle doktorunuz bölgeyi uyuşturmak için lokal bir anestezi uygulayabilir.

Doktorunuz kanamayı sınırlamak için biyopsi alanına kimyasal bir solüsyon uygulayabilir.

Kolposkopi sonrası

Kolposkopi işleminiz sırasında doktorunuz biyopsi örneği almadıysa, muayeneniz tamamlandıktan sonra aktiviteniz üzerinde herhangi bir kısıtlama olmaz. Erken dönemde vajinanızdan biraz lekelenme veya çok hafif kanama yaşayabilirsiniz.

Kolposkopiniz sırasında biyopsi örneği alınmışsa, aşağıdakilerle karşılaşabilirsiniz:

 • Bir veya iki gün süren vajinal veya vulvar ağrı
 • Vajinanızdan birkaç gün süren hafif kanama
 • Vajinanızdan sarı sulu bir akıntı

Vajinal kanama veya akıntı için bir ped kullanın. Biyopsi yaptıktan sonra bir hafta boyunca veya doktorunuz size talimat verdiği sürece tamponlardan, duştan ve vajinal ilişkiden kaçının.

Kolposkopinizin sonuçları, daha fazla test ve tedaviye ihtiyacınız olup olmayacağını belirleyecektir.

Kolposkopi Fiyatları 2021 Ankara

Kolposkopi fiyatları 2021 yılında 1000 – 3000 tl arasında değişmektedir. Kolposkopi fiyatları işlem esnasında biyopsi yapılıp yapılmamasına göre değişir. Kolposkopik biyopsi ücreti 500 – 1000 tl arasında değişmektedir. Biyospi yapılmayan vakalarda kolposkopi fiyatları 1000 – 2000 tl arasındadır. Muayenehanede yapılan kolposkopik işlemlerde özel hastanelere göre daha az ücret ödeme ihtimaliniz oldukça yüksektir. Kolposkopi fiyatları 2021 Ankara detayları için bizi mutlaka arayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.