Miyom Tedavisi

Miyom tedavisi ve miyom ameliyatı hakkında aklınıza takılan tüm sorulara bu sayfamızda cevap bulabileceksiniz. Miyom tedavisi hakkında bunların dışında aklınıza takılan soruları bize sorabilirsiniz. En kısa süre içinde miyom tedavisi sıkça sorulan listesine eklenecektir. Miyom ameliyatı ve miyom tedavisi Ankara doktorlarımızla tanışmak ve miyom ameliyatı fiyatları için bize her zaman rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Miyom / miyoma uteri nedir?

Miyomlar kadınlarda genelde üreme döneminde görülen, rahmin kas tabakasından kaynaklanan iyi huylu kitlelerdir. Uterin miyoma, uterin fibroid, leiomiyoma, miyoma uteri gibi farklı isimleri de vardır.

Miyomlar ne büyüklükte olur?

Miyomların büyüklükleri değişkendir. Gözle görülemeyecek kadar minik nüve şeklinde olabileceği gibi bazen karın içini dolduran 20-30 cm büyüklüğünde de olabilir.

Miyomlar rahmin neresinde olur?

Miyomlar rahmin herhangi bir yerinde veya rahim ağzında olabilir. Bunun dışındaki bölgelerden de miyom gelişebilir ama bu durum nadirdir. Miyomların bir kısmı rahim duvarının içinde büyür. Bunlara intramural miyom denir. Bazıları uterus boşluğuna doğru büyür, bunlara submukozal miyom denir. Bir de rahim dışına batın boşluğuna doğru büyüyen miyomlar vardır. Bunlara da subserosal miyom denir.

İntramural miyom, submukozal miyom, subserosal miyom ne demektir?

Miyomlar rahimde yerleştikleri yere göre intramural miyom, submukozal miyom, subserosal miyom şeklinde sınıflandırılırlar.

İntramural miyom, rahim duvarının içinde doğru büyüyen miyomlardır. Submukozal miyom, rahim boşluğuna doğru büyüyen miyomlara denir. Bir de rahim dışına batın boşluğuna doğru büyüyen miyomlar vardır. Bunlara da subserosal miyom denir.

Miyomlar nasıl bulgu verir?

Miyomu olan kadınların çoğunun herhangi bir bulgusu olmaz. Genelde rastlantısal olarak bakılan ultrasonda tespit edilir. Miyomu olanların sadece %20-50’sinde miyom semptom verir. Bu semptomlar şunlardır:

*Aşırı adet kanaması, kansızlık, uzun süren adet kanaması, sık aralarla adet görmek

*Karın ağrısı, kasık ağrısı, bel ağrısı

*Sık idrara çıkma, mesaneyi boşaltmada zorluk

*Kabızlık

*Sırt ağrısı veya bacak ağrıları

*Miyomun dejenerasyonu ve buna bağlı akut ağrı

*Gebelik isteyenlerde düşük ve erken doğum riski

*İnfertilite yani kısırlık problemi

Miyom neden olur?

Miyomlarının nedeni net bilinmemekle beraber, genetik faktörler miyom gelişiminde önemlidir. Genelde ailesinde miyom olanlarda miyom oluşma ihtimali daha fazladır. Kadın üreme döneminde salgılanan hormonlar, bazı büyüme faktörleri ve bunlara ait reseptörlerle ilgili sorunlar miyom gelişiminde önemlidir. Bunların dışında yaşam-beslenme tarzı, kilolu olmak gibi bazı çevresel faktörler de miyom gelişimini ve büyümesini etkileyebilir.

Miyomlar ne sıklıkla görülür?

50 yaşına gelmiş kadınların neredeyse %50-80’inde miyom olduğu görülmüştür. Ancak bunların çoğu küçüktür, mikroskopik düzeydedir. Bulgu vermez. Miyomu olan kadınların sadece %20-50’sinde şikayet oluşur.

Miyom oluşması için risk faktörleri nelerdir?

Bir kadında miyom gelişmesi için en önemli risk faktörü üreme çağında olmasıdır. Bunun dışında siyahi olanlarda, ailesinde miyom olanlarda (annesinde, kızkardeşinde vs) miyom olasılığı daha yüksektir.

Erken yaşta adet görmeye başlayanlarda, kilolu olanlarda miyom daha sık görülür. Beslenmenin de miyom gelişimi üzerinde etkisi vardır. Bira dahil olmak üzere alkol almak, aşırı kırmızı et tüketmek miyom oluşma riskini arttırır. D vitamini eksikliğinde miyom olasılığı artar. Bol sebze, meyve ve süt/süt ürünlerini tüketenlerde miyom oluşma riski daha azdır.

Miyomlar tehlikeli midir?

Rahimdeki miyomlar genelde iyi huyludur. Ancak genellikle tehlikeli olmasa da, aşırı kanama, kansızlık, adet düzensizliği gibi rahatsızlıklara açabilirler. Gebelik düşünenlerde gebeliğe engel olabilirler.

Miyomların kötü huylusu var mıdır?

Miyomların kötü huylusu nadir görülür. Genelde 40 yaş üstü kadınlarda olur. Bu nedenle ileri yaştaki kadınlarda gelişen miyomlarda ya da menopoz sonrası hızlı büyüyen/kanama/ağrı yapan miyomlarda dikkatli olmak gerekir.

Miyom oluşması engellenebilir mi?

Maalesef miyom oluşumunu engellemenin kesin ve etkili bir yolu yoktur. Normal kiloyu korumak, sağlıklı yaşam tarzı, meyve ve sebze ağırlıklı beslenmek riski azaltabilir. Ayrıca, uygun hastalarda bazı ilaçların uzun dönem kullanımının (doğum kontrol hapları gibi) miyom riskini azaltabileceği görülmüştür.

Gebelikte miyomlar tehlikeli midir?

Miyomlar genellikle hamile kalmayı engellemez. Rahim içine doğru büyüyen miyomlar, rahim ağzını ve tüplerin girişini kapatan-tıkayan miyomlar kısırlığa, erken gebelik kayıplarına-düşüğe neden olabilir. Ayrıca miyomlar bazen plasentanın erken ayrılmasına, fetal büyüme geriliğine, erken doğuma ve doğum sonrası kanama gibi gebelik komplikasyonları neden olabilir.

Miyom tanısı nasıl konur?

Miyomlar genelde bulgu vermediği için, çoğu hastada genel muayene sırasında rastlantı eseri görülür. Tanıda en sık kullanılan yöntem ultrasondur. Büyük miyomlar için karından ultrason bakılırken, küçük ve rahim boşluğuna yerleşmiş miyomlar için vaginal ultrason yapılması gerekebilir. Bekarlarda ultrasonla net görülmeyen vakalarda MRI çekilebilir. Bunun dışında rahim filmi (HSG), sulu ultrason (histerosonografi) ve histeroskopi yapılarak da tanı konulabilir.

Miyom tedavi sonrası tekrarlar mı?

Rahim alma ameliyatı hariç miyom tedavisinde kullanılan tüm diğer yöntemlerde miyom tekrarlama ihtimali vardır. Aslında buna tekrarlama denmez, çünkü alınan miyom yeniden büyümez, ama yenileri oluşur. Ameliyat sırasında tespit edilemeyen mikroskopik boyutlardaki küçük miyomlar zamanla büyüyebilir ve tedavi gerektiren semptomlara neden olabilir.

Miyom tedavisinde alternatif tıp işe yarar mı?

İnternet ortamında alternatif tedaviler, diyetler, mıknatıslı aletler, hipnoz, akupunktur, bitkisel karışımlar, homeopati vb şeylerle ilgili yüzlerce yanlış bilgi içeren siteler mevcuttur. Ancak bilimsel olarak bu tekniklerin hiç birinin faydası gösterilememiştir.

Miyomları ne büyütür?

Mevcut miyomları kadınlarda üreme döneminde salgılanan östrojen ve progesteron hormonları büyütür. Miyom dokusunda normal dokuya göre daha fazla oranda hormon reseptörü bulunur. Bu nedenle hormonlara daha hassastır. Kadınlar menopoza girdikten sonra hormon salgısı azaldığından miyomlar küçülme gösterir. Bunun dışında fazla kilolu olmak, alkol kullanmak, aşırı et tüketmek miyomların büyümesine katkıda bulunabilir.

Miyom hastalarının yapması gereken diyet- yaşam tarzı değişiklikleri var mı?

Miyomlar diyetle küçülmez veya tedavi edilmez. Ama bazı beslenme kurallarına uymak ve yaşam tarzı değişikliği yapmak semptomları azaltabilir, büyümelerini yavaşlatabilir ya da durdurabilir, tekrarlama riskini azaltabilir. Bunlar aşırı kilosu olanlar için kilo vermek, tansiyon yüksekliği varsa kontrol altına almak, sebze-meyve ağırlıklı beslenmek, kırmızı et tüketimini azaltmak, işlenmiş ve aşırı sodyum-şeker içeren gıdalardan uzak durmak, endokrin bozucu kimyasallardan uzak durmak (boya, BPA içeren plastikler, renklendirici, pestisitler, teflon vb), düzenli egzersiz yapmak, D vitamini almak, alkol ve sigaradan uzak durmak şeklinde özetlenebilir.

Miyomu olan kadınlar ne yemeli?

Diyet tek başına miyomları tedavi etmez. Ancak bazı beslenme kurallarına uymak semptomları azaltabilir, büyümelerini yavaşlatabilir ya da durdurabilir, tekrarlama riskini azaltabilir. Lifli gıdalar, çiğ veya pişmiş sebzeler, yaş-kuru meyveler, baklagiller, tam tahıllar, yulaf, mercimek tüketmek faydalı olabilir. Potasyumdan zengin gıdalar (hurma, avokado, muz, narenciye, kavun, kara lahana, mercimek, yulaf, patates, domates vb), tuzun oluşturduğu olumsuz etkileri azaltarak kan basıncını düzenler, miyom oluşumunu yavaşlatabilir.

Süt ve süt ürünleri, içerdiği kalsiyum, magnesyum ve fosfor ve D-vitamini sayesinde miyom büyümesini yavaşlatabilir. Yeşil çay içerdiği anti-oksidanlar nedeniyle faydalı olabilir.

Miyomu olan kadınlar ne yememeli?

Basit şekerler ve şekerli gıdalar kilo alımına neden olarak insülin seviyesinde artışa ve insülin direncine yol açar. Bu durum, miyomlarda büyümeyi arttırabilir. Bu nedenle miyom hastalarının sofra şekeri, glikoz, früktoz, maltoz, mısır şurubu, beyaz ekmek, pirinç, makarna ve un, gazlı-kolalı içecekler, hazır meyve suyu, patates cipsi, kraker, enerji içeceklerinden uzak durması gerekir.

Vücutta östrojen seviyesini arttırabilecek hormonlu gıdalardan, kırmızı et ürünlerinden, aşırı fitoöstrojen kullanımından (soya ürünleri, keten tohumu vb) kaçınmak gerekir.

Miyomlar tedavi edilmezse ne olur?

Miyomlar tedavi edilmezse boyutları büyür, sayıları artar, buna bağlı oluşan ağrı, kanama vb şikayetler şiddetlenir. Aşırı büyüyen veya sayıca çoğalan miyomlarda ameliyat daha zor olur, rahim alınması gerekebilir.

Miyomlar menopozdan sonra büyür mü? Büyürse neden büyür?

Miyomlar hormon bağımlı olduğundan menopozdan sonra büyümez, küçülür. Ancak menopoz için hormon tedavisi alan kadınlarda miyomlar büyüme gösterebilir. Menopoz döneminde bunun dışında görülen büyümeler normal değildir, müdahale edilmesi gerekir.

Miyomlar için en iyi tedavi yöntemi hangisidir?

En iyi yöntem hastaya, çocuk isteğine, miyom büyüklük ve sayısına, miyom yerleşim yerine göre değişir. Cerrahi seçenekler (miyom alınması, rahim alınması, açık/kapalı cerrahi, histeroskopi) olduğu gibi ilaç tedavileri, hormonlu spiral, miyom embolizasyonu gibi alteratif tedavilerde vardır.

Miyom halsizlik yapar mı?

Evet, eğer büyükse ve kansızlığa neden olduysa miyom halsizlik, yorgunluk, baş dönmesi, baş ağrısı yapabilir.

Miyom karın şişliği yapar mı?

Çok büyük miyomlar karın şişliği yapabilir, gebe gibi karın büyümesine neden olabilir.

Miyomların illa alınması gerekir mi?

Miyomlar tipik olarak kanserli olmadıklarından, herhangi bir şikayete neden olmuyorsa, sizi rahatsız etmiyorsa, aşırı büyük değilse cerrahiye ihtiyacınız olmayabilir, sadece takip edilebilir, alınmayabilir. Bununla birlikte, miyomlarınız kanama, ağrı, tekrarlayan düşüklere neden oluyorsa veya kanser şüphesi varsa mutlaka alınması gerekir.

Miyomlardan kesin kurtulmanın yolu nedir?

Rahimdeki miyomlardan kesin kurtulmanın yolu, rahmin alınması yani histerektomi ameliyatıdır. Bunun dışındaki yöntemlerde tekrar miyom gelişme ihtimali vardır.

Küçük miyomlar sorun oluşturur mu?

Bu miyomun yerleşim yerine göre değişir. Küçük bile olsa rahim boşluğuna yerleşmiş miyomlar aşırı kanama, adet sancısı yapar, gebelik oluşmasını engelleyebilir. Böyle durumlarda alınması gerekir.

Ameliyatsız miyomlardan kurtulmak mümkün müdür?

Hayır, ameliyat olmadan miyomlar tam olarak geçmez ancak, bazı miyom hastalarında ameliyat yapılmadan miyomlardan kaynaklanan şikayetler için tedavi uygulanabilir. Bu tedaviler miyomları yok etmez ama küçülterek miyom kaynaklı semptomları azaltır. Bu tedaviler çocuk isteği olan hastalar için uygun değildir. Genelde çocuk sayısını tamamlamış, başka gebelik düşünmeyen kadınlarda, menopoza yaşı yaklaşmış kadınlarda uygulanır. Bunların arasında ilaç tedavileri, hormon iğneleri, hormonlu spiral, miyomu besleyen damarların embolizasyonu gibi işlemler sayılabilir.

Miyom ameliyatı ne kadar sürer?

Ameliyat süresi miyom sayısına, yerleşim yerine, büyüklüğüne ve cerrahi tipine göre değişir. Genelde 1-3 saat arasında değişir. Çoklu miyomlarda daha fazla sürebilir.

Miyom kaç cm olunca alınır?

Bu miyomun yerleştiği yere göre değişir. Eğer miyom rahim boşluğundaysa 1 cm’den küçük bile olsa aşırı kanama ve ağrı yaptığı için alınır. Ama rahim duvarında veya üstündeyse, 8-10 cm kadar büyük bile olsa bulgu vermeyebilir. Böyle durumlarda başka bir anormallik yoksa, büyümüyorsa takip yapılabilir.

Miyom ve kist aynı şey midir?

Hayır, aynı şey değildir. Miyomlar rahim kas tabakasından gelişen iyi huylu kitlelerdir. Kistler ise genelde yumurtalıklarda gelişen içi sıvı dolu keseciklerdir.

Miyomektomi ne demektir?

Miyomektomi miyomun cerrahi olarak çıkarılması, alınması demektir.

Histerektomi ne demektir?

Histerektomi rahim alınması ameliyatının adıdır.

Büyük miyomlarda rahim alınması gerekir mi?

Hayır gerekmez. Miyom ne kadar büyük olursa olsun, sayı olarak ne kadar fazla olursa olsun rahim alınmadan çıkarılabilir. Ancak, nadiren miyom kötü huylu ise rahim alınması gerekebilir.

Miyom kısırlık yapar mı?

Miyom rahim boşluğundaysa, tüplerin ağzını- rahim ağzını tıkayarak sperm geçişine engel oluyorsa, aşırı büyükse gebeliğe engel olabilir, kısırlık yapabilir.

Miyom düşük yapmaya neden olur mu?

Miyomlar genelde gebelikte sorun çıkarmaz. Ancak miyom rahim boşluğundaysa veya rahim boşluğuna doğru büyüyorsa düşük ve erken doğuma neden olabilir.

Miyomlar zamanla kansere dönüşür mü?

Miyomlar arasında nadiren (1-2/1000) sarkom yani kanserleşme görülebilir. Bunlar mevcut miyomların kanserleşmesinden veya sarkomun miyoma benzer şekilde gelişmesinden kaynaklanabilir.

Bekar kızlar miyom ameliyatı olabilir mi?

Evet, bekar kızlar da miyom ameliyatı olabilir. Bakireliğe zarar vermeden miyom ameliyatı yapılabilir.

Miyom olması anne olmaya engel midir?

Genelde miyomlar anne olmaya engel değildir. Ancak miyom rahim boşluğundaysa, tüplerin ağzını- rahim ağzını tıkayarak sperm geçişine engel oluyorsa, aşırı büyükse gebeliğe engel olabilir, kısırlık yapabilir. Bu şekildeki miyomlar gebelik oluşsa bile düşük ve erken doğuma neden olabilir.

Miyom dejenerasyonu nedir?

Miyomlar belli bir büyüklüğün üstüne çıktığında kanlanması bozulur, onu besleyen damardan yeterli oksijen alamaz. Bu durum miyomda bazı değişikliklerin olmasına neden olur. Buna dejenerasyon denir. Miyom dejenerasyonu genelde ağrılıdır. Tedavide akut dönemde ilaçlar, sonrasında duruma göre gerekirse cerrahi uygulanır.

Miyomlar kendiliğinden düşer mi?

Hayır, düşmez. Miyomların çoğu rahim duvarına gömülü olduğu ve bağlı olduğu için düşmez. Ama rahim boşluğunda gelişen miyomlar nadiren yerinden kopup, doğum yapar gibi rahim ağzından geçerek düşebilir.

Egzersiz yapmak miyomları küçültür mü?

Evet, egzersiz yapmak insülin direncini azaltır, miyomun büyümesine neden olan hormon seviyelerini dengeler. Böylece miyomun büyümesini yavaşlatabilir.

Hangi büyüklükteki miyomlar cerrahi olarak çıkarılır?

Eğer sorun oluşturmuyorsa ve herhangi bir semptoma neden olmuyorsa 5 cm altındaki miyomlar takip edilir. Ancak 6 cm’den büyükse, hızlı büyüyorsa, semptomatikse veya kanser şüphesi varsa tedavi edilmesi ve/veya cerrahi olarak çıkarılması gerekir.

Miyomlar ne sıklıkla takip edilir?

Yeni tespit edilen miyomlar hiçbir şikayete neden olmuyorsa ve 5 cm’nin altındaysa 3-6 ayda bir takip edilir. Büyüme yoksa ve semptom oluşturmuyorsa yıllık takip yapılır.

Miyom olanlar normal doğum yapabilir mi?

Evet yapabilir. Miyomlar doğum kanalını tıkayacak kadar büyük değilse, bebeğin geçişine engel olmuyorsa, normal doğum için sorun oluşturmaz.

Miyom ameliyatı olmuş kadınlar normal doğum yapabilir mi?

Hayır yapamaz. Miyom ameliyatı olan kadınların sezaryenle doğum yapmaları gerekir.

Normal doğum esnasında miyom alınabilir mi?

Hayır, normal doğum esnasında miyom alınmaz.

Sezaryen esnasında miyom alınabilir mi?

Evet, sezaryen esnasında uygun olan hastalarda miyomlar çıkarılabilir.

Miyom olması cinselliği etkiler mi?

Hayır etkilemez. Ancak aşırı kanama ve ağrıya neden olan miyomlar adet süresini uzattığı için cinselliği olumsuz etkileyebilir.

Miyom ağrısına ne iyi gelir?

Miyomlar dejenerasyon olduğunda ciddi ağrıya neden olabilir. Bunun dışında miyomlara bağlı adet sancıları olabilir. Miyom ağrısına NSAI ilaçlar dediğimiz, ibuprofen, naproxen gibi ilaçlar iyi gelir.

Miyom ameliyat ücretleri ne kadardır?

Özel hastane ve muayenehanelerde miyom ameliyatının tipine göre fiyat 5 bin-20 bin TL arasında değişir.

Miyom ameliyatından sonra iyileşme ne kadar sürer?

Miyom ameliyatı histeroskopi ile yapılırsa, hastanede 6-8 saat takip edildikten sonra taburcu olunur, 1 hf içinde de iyileşme olur. Laparoskopi ile yapılan ameliyatlarda hastanede 1 gün yatış olur, bu süre açık ameliyatlarda genelde 2-3 gündür. İyileşme süresi 2-6 hafta arasında değişir.

Adetliyken miyom ameliyatı yapılır mı?

Bazı ameliyatlarda adet kanamasının olması ameliyat sırasında zorluğa neden olabilir, sorun çıkabilir. Böyle durumlarda adetli dönemde ameliyat yapılması tercih edilmez, adet bitiminde ameliyat yapılır. Adetten hemen sonra ameliyat yapılması halinde gebelik olmadığından da emin olunur, gebelik varken ameliyat yapılmamış olur. Bazı kadınlarda ise adetli dönemde ameliyat yapılması sorun oluşturmaz. Kısaca ameliyat zamanına doktor karar verir.

Miyom ameliyatından sonra gebelik ne zaman düşünülebilir?

Rahmin gebelik taşıyacak kadar iyileşmesi için en az 6 ay beklemek gerekir. Yani miyomektomi ameliyatı geçirenler doktoru izin verirse ameliyattan 6 ay sonra gebelik düşünebilirler.

Miyom ameliyatı tehlikeli midir?

Miyom ameliyatı genelde düşük riskler taşıyan bir ameliyattır. Her ameliyatta olan anesteziye bağlı riskler, dikişlerde iltihaplanma, kanama vb riskler bu ameliyatlar için de söz konusudur. Kapalı ameliyatlarda (laparoskopi) nadiren bağırsak yaralanması, mesane yaralanması gibi riskler olabilir.

Miyomektomi mi? Histerektomi mi?

Çocuk isteği olan genç kadınlarda, sadece miyomların çıkarılması ve rahmin korunması gerekir. Ancak yaşı ileri olanlarda, miyom tekrarlama riskini ortadan kaldırmak için rahim alınabilir.

Miyom dejenere olursa ne olur?

Miyomun kanlanması bozulduğunda miyom dejenere olur, yapısı değişir, içi sıvılaşır. Dejenerasyon bazen çok şiddetli ağrıya neden olur. Bu hastalara ağrı kesici ilaçlar verilir, bazılarının bir süre hastanede yatırılarak tedavi edilmeleri gerekir. 

Miyom ameliyatından sonra ne zaman adet görülür?

Miyom çıkarılma ameliyatı olanlarda adet zamanında 1-3 hafta sarkma görülebilir. Ancak ameliyatta rahim alındıysa, o kadın artık adet görmez.

Miyom ameliyatından sonra kanama ne kadar sürer?

Miyom yerine bağlı değişmekle beraber kanama genelde 1-2 hafta sürer.

Rahim alındıktan sonra miyom tekrarlar mı?

Hayır, tekrarlamaz.

Miyomların alınması doğurganlığı arttırır mı?

Eğer miyomlar doğurganlığa engel olacak kadar büyükse ve yerleşim yeri nedeniyle gebeliğe ve döllenmeye engel oluyorsa, çıkarılmaları doğurganlığı arttırır.

Hormon tedavileri miyom hastalarına verilir mi?

Miyomlar hormona bağımlı olarak büyüdükleri için, östrojen-progesteron içeren veya bunların seviyelerini arttıran ilaçlar miyom hastalarında çok tercih edilmez. Öte yandan kanaması fazla olan kadınlarda kanamayı azaltmak ve vücudun salgıladığı aşırı hormon düzeylerini baskılamak için bu tip ilaçlar doktor kontrolünde kullanılabilir.

Miyom hastaları doğum kontrol haplarını kullanabilir mi?

Miyomlar hormona bağımlı olarak büyüdükleri için, östrojen-progesteron içeren doğum kontrol hapları miyom hastalarında çok tercih edilmez. Öte yandan kanaması fazla olan kadınlarda kanamayı azaltmak ve vücudun salgıladığı aşırı hormon düzeylerini baskılamak için bu tip ilaçlar doktor kontrolünde kullanılabilir. Bu tip ilaçlar uzun dönem kullanımda miyom boyutlarında belirgin değişikliğe neden olmaz.

Miyomların ne zaman alınması gerekir?

Miyomlar çok büyükse, çevre organlara bası yapıyorsa, gebeliğe engel oluyorsa, aşırı kanama, kansızlık ve ağrı yapıyorsa, miyomda sarkom yani kanser şüphesi varsa alınması gerekir.

Miyom için kullanılan GnRh analog tedavisi nedir?

GnRh analoğu denilen ilaçlar, hormon düzeylerini baskılayarak, kadınlarda menopoza girmiş gibi bir etki oluşturur. Böylece miyomlar küçülür. Ancak bu etki geçicidir. İlaç kesildikten sonra birkaç ay içinde miyomlar eski büyüklüğüne döner.

Miyom için kullanılan GnRh analog tedavisi kimlere yapılır?

Yaşı menopoza yakın kadınlarda, geçiş dönemini hızlandırmak için GnRh analog tedavisi kullanılır. Miyomu aşırı büyük olan kadınlarda, miyomu küçülterek ameliyatı kolaylaştırmak için bu tedavi verilebilir. Aşırı kansızlığı olan kadınlarda, miyoma bağlı kanamayı durdurmak ve hastayı ameliyata hazırlamak için bu tedavi verilebilir.

GnRh analog tedavisinin yan etkisi var mıdır?

Evet, kısa dönem kullanımda menopozdakine benzer şekilde ateş basması, terleme, çarpıntı gibi şikayetlere neden olur. Uzun dönem kullanımda kemik erimesine neden olabilir.

Miyomlar gebelikte büyür mü?

Evet, gebelikteki hormonal değişikliklere bağlı miyomlar gebelikte büyüyebilir.

Miyomlar doğumdan sonra küçülür mü?

Gebelikte büyüyen miyomların büyük bir kısmı doğumdan sonra zamanla küçülür.

Miyomlar ağrı yapar mı?

Hayır, miyomlar genelde ağrı yapmaz. Çoğu hasta miyomu olduğunu fark etmez bile. Ama miyomun kanlanması bozulursa yani dejenere olursa veya saplı olan miyomlar kendi etrafında dönerek boğulursa (torsiyon), miyomda ani büyüme olursa şiddetli ağrı olabilir.

Miyomların tedavisinde hangi ilaçlar kullanılır?

*Doğum kontrol hapları ve bazı kanama azaltıcı ilaçlar: ağrı ve kanama tedavisi için kullanılır.

*Hormonlu spiraller (mirena): ağrı ve kanama tedavisi için kullanılır.

*GnRh analoğu: miyom küçültme, ağrı ve kanama tedavisinde kullanılır.

İlaçlar miyomu tam olarak yok etmez. Miyoma bağlı semptomları azaltır, boyutlarını küçültebilir.

Miyom tedavisinde cerrahiye alternatif yöntemler var mıdır?

Evet vardır. Bunlar miyom embolizayonu ve MR eşliğinde fokuslanmış ultrason kullanılarak miyomların küçültülmesi şeklindeki işlemlerdir. Gebelik planlayan kadınlarda, çok büyük miyomlarda tercih edilmeyen bu yöntemler, uygun hastalarda denenebilir.

Miyom laparoskopide o küçük deliklerden nasıl çıkarılır?

Laparoskopi ameliyatı karından açılan 0.5-1 cm’lik deliklerden yapılır. Bu deliklerden 5-10 cm veya daha büyük miyom çıkmaz. Bu nedenle morselatör dediğimiz bir alet kullanılarak miyom karın içinde küçük parçalara bölünerek dışarıya alınır.

Morselasyon nedir?

Morselasyon miyomun laparoskopide dışarı alınmasını sağlayan işleme verilen addır. Morselatör kullanılarak miyom ince uzun şeritler haline getirilerek karındaki 1 cm’lik delikten dışarıya alınır.

Morselasyon riskli midir?

Morselasyon esnasında miyom parçalara ayrıldığı için, kanser içeren miyomlarda hastalık karın içine yayılabilir. Bu tip şüpheli olgularda açık ameliyat yapılarak miyom parçalanmadan bir bütün olarak çıkarılır.

Kimlere morselasyon yapılır?

Genç, kanser riski taşımayan hastalar morselasyon için uygundur.

Kimlere morselasyon yapılmaz?

Yaşı ileri, kanser riski olan hastalar, çok büyük kitleler morselasyon için uygun değildir. Bunlarda açık ameliyatla miyomların alınması daha uygundur.

Çikolata Kisti Tedavisi

ÇİKOLATA KİSTİ TEDAVİSİ

Çikolata Kisti Tedavisi hakkında tüm merak ettiğiniz sorulara buradan ulaşabilirsiniz.