Nöral Tüp Defektleri

Nöral tüp defektleri, bazı bebeklerin omurilik ve beyninin gelişiminde ortaya çıkan anormalliklerdir. En sık görülen kusurlar spina bifida (omurganın ve omuriliğin bir kısmının anormal gelişimi) ve anensefalidir (beynin ciddi şekilde anormal gelişimi).

Nöral Tüp Defektleri Nelerdir?

Yaşamın ilk ayında bir embriyo, “nöral tüp” olarak adlandırılan bir doku yapısı oluşturur. Embriyo geliştikçe, nöral tüp daha sonra omurga ve sinir sistemini oluşturacak kemik, doku ve sinirlerin daha karmaşık bir yapısına dönüşmeye başlar.

Bununla birlikte, spina bifida vakalarında, nöral tüpün gelişimi ile ilgili bir sorun vardır ve omurganın (sinirleri çevreleyen ve koruyan kemiğin sırtı) tamamen kapanmaz. Hamileliğin nöral tüp defektinden etkilenme olasılığı 1000’de birden azdır.

Nöral Tüp Defektleri Neden Oluşur?

Nöral tüp defektlerinin nedeni kesin değil, ancak genetik ve çevresel faktörlerin kombinasyonundan kaynaklanıyor gibi görünmektedir.

Kadınlar şu durumlarda nöral tüp defekti olan bir bebek sahibi olma riski altındadır:

  • Nöral tüp defekti olan bir bebek doğurmuş olmak
  • Nöral tüp defekti ile doğan yakın bir akraba olması
  • Tip 1 (insüline bağımlı) diyabet
  • Obezite
  • Bazı anti-epileptik ilaçlar, özellikle sodyum valproat veya valproik asit içerenler

Nöral Tüp Defektleri Önleme

Gebelikten en az bir ay önce ve hamileliğin ilk 3 ayı boyunca artan folik asit alımıyla nöral tüp defektlerinin yaklaşık üçte ikisi önlenebilir. Yeterli folat seviyeleri gelişmekte olan embriyonun ilk günlerinde, özellikle de 3. ve 4. haftalarda, nöral tüp defektlerinin meydana geldiği dönemde kritik öneme sahiptir.

Folik asit alımınızı günlük diyetinizde folat takviyeli gıdalar yiyerek veya folik asit takviyesi alarak artırabilirsiniz. İyi folat kaynakları arasında yeşil yapraklı sebzeler, meyveler (narenciye, meyveler ve muzlar), baklagiller ve bazı hububatlar (ekmek ve birçok kahvaltı gevrekleri artık folat eklemiştir) sayılabilir.

Epilepsi, nöbet veya psikiyatrik bozuklukları kontrol altına almak için ilaç alan kadınlar, folat almadan önce doktorlarıyla konuşmalıdır, çünkü ilaçlarının çalışma şeklini etkileyebilir.

Nöral Tüp Defektlerinde Tanı

Nöral tüp defektleri, gebeliğin 12. haftası civarında yapılan ultrason taraması sırasında veya 19 ila 20 haftaları arasında yapılan anomali taraması sırasında teşhis edilebilir.

Ultrason taramaları

Ultrason taraması, vücudunuzun iç görüntüsünü oluşturmak için ses dalgalarını kullanan güvenli bir prosedürdür. Çoğu hastane, hamileliği sırasında kadınlara en az 2 ultrason taraması sunacaktır. İlki genellikle yaklaşık 8 ila 14 hafta arasındadır. Bu ilk tarama, durumun şiddetli olması durumunda, bebeğinizin omurgasında spina bifidaya işaret edebilecek sorunları tespit edebilir.

Anomali taraması

Anomali taraması, hamileliğinizin 19 ila 20 haftaları arasında yapılan bir detaylı ultrason taramasıdır. Bu tarama bebeğinizle ilgili herhangi bir fiziksel sorunu tanımlamayı amaçlamaktadır. Genellikle bu tarama sırasında spina bifida teşhisi konulur.

Nöral Tüp Defekti Tesbit Edilirse Ne Yapmalıyım?

Testler bebeğinizin spina bifidası olduğunu doğrularsa, sonuçlar sizinle tam olarak tartışılacaktır. Seçeneklerinizi dikkatlice düşünmeniz gerekir. Bebeğinize bakmaya hazırlanmak için bilgi ve tavsiye alırken hamileliğinize devam edebilirsiniz yada hamileliğinize son verebilirsiniz.

Hamileliğinizi sonlandırmayı düşünüyorsanız, doktorunuzla konuşmalısınız. Size önemli bilgiler ve tavsiyeler sunabileceklerdir.

Hamileliğinizi sonlandırma seçenekleriniz, karar verdiğinizde kaç hafta hamile olduğunuza bağlı olacaktır. Hamileliğinizi sonlandırmaya karar verirseniz, daha sonra bir danışmanla konuşmak isteyebilirsiniz.

Gebelik takibi Ankara ilinde doktorlarımız Doç. Dr. Nermin Köşüş ve Doç. Dr. Aydın Köşüş tarafından yapılmaktadır. Çankata ilçesinde Çukurambar semtindeki merkezimize sizleri de bekliyoruz. Doğum paketlerimiz hakkında bilgi almak ve Ankara doğum paketi fiyatları 2020 detayları için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Gebelikte anne ve bebekle ilgili sorunlar hakkında daha detaylı bilgi almak için lütfen tıklayınız…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.