Tüp Bebek Tedavisi Ankara

Tüp bebek tedavisi Ankara ilinde tüp bebek doktorlarımız Doç. Dr. Nermin Köşüş ve Doç. Dr. Aydın Köşüş tarafından titizlikle uygulanmaktadır. Tüp bebek tedavisi Çankaya ilçesinde Çukurambar semtindeki kliniğimizde takip edilmektedir. Tüp bebek uygulamaları olan yumurta toplama ve embriyo transeferi anlaşmalı olduğumuz Ankara tüp bebek merkezlerinde yapılmaktadır. Ankara tüp bebek fiyatları 2020 ve Ankara tüp bebek merkezleri hakkında detaylı bilgi ve randevu almak için bizi arayabilirsiniz.

Tüp Bebek Tedavisi Nedir?

Her çiftin en büyük hayali çocuk sahibi olmaktır. Bazı çiftler evliliklerinin ilk yıllarında çocuk sahibi olmanın çok erken olduğunu düşünebilir ve bu kararı evliliklerinin daha sonraki aşamalarına bırakabilir. Bununla birlikte ilerleyen yaşla birlikte çift gebe kalmaya çalışırken başarı sağlayamayabilir ve bebek sahibi olamayabilir. Bu noktada tüp bebek tedavisi hayallerininizin gerçekleşmesini sağlayacak tedavi yöntemidir.

Tüp bebek tedavisi, daha önce infertil olarak değerlendirilen çiftlerden pekçok sağlıklı bebek elde etmeyi mümkün kılmıştır. Uzun vadeli çalışmalar, tüp bebek tedavisi ile gerçekleşen gebeliklerden doğan çocuklarda doğum kusurları veya diğer anormallikler için
artmış bir risk olmadığını göstermektedir. 

Tüp Bebek Tedavisi Kimlere Uygulanabilir?

 • İnfertilite öyküsü olmayan kişilerde,
 • Her iki tüpün de bloke olması durumunda,
 • Ovum bozuklukları,
 • Spermada sperm bulunmadığı durumlarda,
 • Sperm kalitesi bozuklukları varsa,
 • İmmünolojik vakalarda,
 • Servikal faktörler söz konusu olduğunda,
 • Fallop tüpleri cerrahi olarak alındıysa,
 • Sperm veya yumurta sayısında yetersizliğin olduğu durumlarda,
 • İnfertiliteye neden olan yumurtalıklarda kist varlığı,
 • Hormonal bozukluklar yaşayan hastalar,
 • Sperm motilitesi ile ilgili bir sorun varsa,
 • Tekrarlayan düşüklerde

Tüp Bebek Tedavisi Kimlere Uygulanamaz?

 • Sperm üretimi olmayan erkekler
 • Yumurta üretim işlevini kaybeden kadınlar
 • Menopozda olan kadınlar
 • Hormonal dengesizlikleri olan kadınlarda
 • Uterusun çıkarıldığı bir operasyon geçiren kadınlarda.

Tüp Bebek Aşamaları Nelerdir?

Tüp bebek aşamaları bir dizi adımdan oluşur. Tedavi yumurtlama indüksiyonu ile başlar. Erken yumurtlamayı durdurmak için kadına genellikle lupron  veya ganirelix adlı bazı ilaçlar verilir. Yumurtlama, infertilite doktorunun tüp bebek tedavi basamaklarını kontrol etmesine izin veren hcg enjeksiyonu yapılıncaya kadar gerçekleşemez. Daha sonra yumurtlama hcg enjeksiyonu ile tarafımızdan başlatılır.

Tüp bebek işleminde iki ana teknik vardır:

Klasik IVF (in vitro fertilizasyon): spermin yumurtanın yanında bırakılması ve ovumun hiçbir müdahale olmadan kendiliğinden döllenmesi beklenir.

Mikroenjeksiyon (ICSI): Döllenmeyi sağlamak için sperm doğrudan mikroskop altında yumurtaya enjekte edilir. Mikroenjeksiyon yöntemi IVF tedavisi sırasında yaygın olarak kullanılır. ICSI, sperm ve yumurtanın başarılı bir şekilde yüksek oranda döllenmesini sağlamak için uygulanan bir tekniktir. Mikroenjeksiyon şiddetli erkek kısırlığında yaygın olarak kullanılan bir yöntemdir. Ancak günümüzde tüm tüp bebek uygulamaları ICSI yöntemi ile yapılmaktadır.

Yumurtalıkların Uyarılması

Tüp bebek tedavisinde yumurtalık stimülasyonu, yumurtalık foliküllerinin gelişimini doğrudan
uyaran bir  folikül uyarıcı hormon uygulanarak gerçekleştirilir. Yumurtalar doğrudan yumurtalık foliküllerinden gelişmeye başlar. 

Tüp bebek takibi sırasında hastaların östradiol hormon ölçümleri, ultrason değerlendirmeleri ve kan testleri yapılır. Ultrason foliküler gelişimi görüntülemek, endometriyal kalınlığı ölçmek ve uterusu incelemek için kullanılır. Estradiol hormon ölçümleri sağlıklı foliküllerin uygun şekilde geliştiğinin bir göstergesidir.

Yumurta Toplama

Yumurta toplama, hasta genel anestezi altındayken transvajinal ultrason kullanılarak  yapılır. Yumurtaları yumurtalık foliküllerinden almak için küçük bir iğne kullanılır ve toplanan
yumurtalar, yumurtaları foliküler sıvıdan ayırmak için embriyoloğa aktarılır.

Yumurtaların Döllenmesi

Sağlıklı yumurtalar, sperm ile döllenerek büyümeleri için takibe alınır. Yumurtalar döllendikten sonra embriyo haline gelir ve inkübatöre aktarılır. Çoğu tüp bebek tedavisinde yumurtalar 3-5 gün inkübe edilir. Tercih edilen, embriyolaınr 5. gün blastosist aşamasına kadar takip edilmesidir. Çünkü blastosistler daha sağlıklı embriyo demektir ve implantasyon olasılığı daha yüksektir. Bu nedenlerle, daha az blastosist genellikle çoğul gebelik oranının da düşmesini sağlayabilir.
Ancak çok sayıda embriyo yoksa bu hastalarda 3. Günde embriyolar kullanılır. 5. güne kadar gidilmesi tercih edilmez. Çünkü elimizdeki embriyoların çoğunu yada tamamını kaybedebiliriz.

Embriyo transferi

Embriyo transferi,embriyolar olgunlaştıktan sonra yapılır. Hastaya uygun endometriyal gelişimini sağlamak için progesteron verilir. Gelişen fetusu desteklemek için endometrium tabakası kalınlaşmalı ve daha vasküler hale gelmelidir. Gelişen embriyoların kalitesine göre 3. gün embriyosu yada 5. gün embriyosu rahim için enjekte edilir. Hamilelik testi embriyo transferinden 10-12 gün sonra yapılabilir. Bu test her hastanede yapılabilecek basit bir testtir.

Tüp Bebek İlaçları

Tüp bebek ilaçları, kısırlığa neden olan durumların çoğunu tedavi etmek için kullanılır. Birçoğu “yumurtlamayı indükleyen” yani yumurta oluşumunu sağlayan ilaçlardır.

Çoğu hasta, herhangi bir tüp bebek ilacı başlamadan önce jinekolojik muayenesinden geçmelidir. Endometriozis, tubal hastalık, servikal faktör ve diğerleri de dahil olmak üzere yumurtlama bozukluklarına ek olarak infertilitenin bir çok nedeni araştırlır. Ayrıca, erkek partner bir semen analizi yapılır. Sperm test sonucu belli olana kadar kadına tüp bebek ilaçları  başlanmaz. Başlıca tüp bebek ilaçları şunlardır:

 • Klomifen sitrat
 • Gonadotropinler ( Gonal F, Puregon, Monurol)
 • Gonadotropin antagonistleri (Cetrotide, Orgalutran)
 • Latrazol (Femara)
 • Human Koryonik Gonadotropin (Ovitrelle, Pregnyl)

Tüp Bebek Tedavisinde Kullanılan İlaçların Yan Etkileri Nelerdir?

Tüp bebek tedavisi için yumurta elde etmek yüksek dozlarda ve değişik ilaçlar kullanmak gerekmektedir. Bu ilaçların bazı yan etkileri aşağıdaki şekildedir:

 • Ruh hali değişiklikleri
 • Alerjik reaksiyonlar
 • Karın ağrısı
 • İshal, kusma ve bulantı
 • Enjeksiyon, morarma ve tahriş bölgesinde hafif ağrı
 • Ödem
 • Baş ağrısı
 • Meme bölgesinde hassasiyet
 • Vücut ısısında artış

Tüp Bebek Tedavisinde Riskler

• Çoğul gebelik ve buna bağlı olarak erken doğum yapma, düşük doğum ağırlıklı bebek doğurma
• OHSS (ovarian hiperstimülasyon sendromu)
• Dış gebelik
• Düşük yapma
• Yumurta toplamasırasında anesteziye ve yapılan işleme bağlı riskler

Tüp Bebekte Başarıyı Arttırıcı Yöntemler

Tüp bebek tedavisi başarısız olan kadınlar veya 35 yaş üstü kadınlar için başarıyı arttırmak için bazı yöntemler eklenebilir. Gelişimin ilk aşamalarında, bir embriyo zona pellucida olarak bilinen bir protein tabakasında bulunur. Uterus endometriumuna başarılı bir şekilde implantasyon için, embriyo zona pellucidadan çıkmalı ve uterusun duvarlarına yapışmalıdır.

Zona Pellusida Delinmesi

Tüp bebekte Embriyo zona pellucida tabakasının delinmesi, ince bir zona pellucidası olan embriyoların in vitro fertilizasyon (IVF) sırasında daha yüksek bir implantasyon oranına sahip olduğu gözlendiğinde geliştirilen bir laboratuvar tekniğidir. Embriyologlar embriyo gelişiminin dördüncü gününde mikroskop altında mikromanipülasyon teknikleri kullanarak dış zona pellucida tabakasında küçük bir delik oluşturur.

Bu teknikler,  kadınların 35 yaşın üstündeki çiftlerde veya çoklu başarısız IVF sikluslarına sahip çiftlerde başarı şansının arttırlmasına yardımcı olur . Bazı kadınların birden fazla IVF döngüsünde başarısız olabileceği düşünülmektedir, çünkü yumurtaları daha kalın bir kabuğa sahiptir ve bu yöntem bu sorunun aşılmasına yardımcı olabilir.

Bu yöntem her hasta için elbette kullanmaz. Yardımlı tarama, yaşlı hastalar veya iki veya daha fazla başarısız IVF siklusuna ve kötü embriyo kalitesine sahip olanlar gibi kötü prognoza sahip hastalar için endike olabilir. Bu hastalarda uygulanan bu tekniklerle klinik gebelik oranları ve implantasyon oranları daha yüksektir. Ancak monozigotik (özdeş) ikizler ve embriyoya zarar verme riski bu prosedürde biraz daha fazladır.

Blastokist Transferi

Bir blastokist, iki tip hücrenin bulunduğu 5-7. günlerde hücre bölünmesinin bir embriyosudur. Yardımlı üreme teknolojisindeki son gelişmelerle birlikte, IVF laboratuvar personeli, bir kadının rahmine aktarılmadan önce bu gelişim aşamasına uygun besinlerde embriyo yetiştirme araçlarına sahiptir.

Blastokist transferi, gebelik oranlarını arttırmak ve çoğul gebelik riskini azaltmak için geliştirilmiş bir in vitro fertilizasyon (IVF) tekniğidir. Embriyolar laboratuvarda blastokist aşamasına kadar yetiştirilirse, zona pellucidadan çıkıp uterus duvarına (implantasyon) bağlanmaya hazırdırlar.

Geleneksel IVF’de, embriyolar IVF laboratuarında genellikle bir kadının rahmine aktarılmadan önce iki veya üç gün boyunca büyütülür, burada blastokist haline gelmeden ve implantasyona hazır hale gelmeden önce dört veya beş gün daha büyümeye ve gelişmeye devam etmeleri
gerekir. Gelişimin bu erken aşamasında, bir embriyoloğun blastokistlere ve implantasyona hangi embriyoların en büyük başarıya ulaşacağını belirlemesi daha zordur, bu yüzden genellikle daha fazla embriyo rahim içine yerleştirilir, bu da çoğul gebelik riskini arttırır.

Embriyolar birkaç gün daha IVF laboratuvarında tutarak, embriyolog hangi embriyoların başarılı bir şekilde blastokist haline geldiğini ve implantasyon olasılığının daha iyi olduğunu belirleyebilir. Birçok anormal embriyo, blastokist aşamasına ulaşmadan önce gelişim sırasında büyümeyi durduracaktır, bu nedenle blastokist aşamasına embriyolar yetiştirerek, embriyonun başarılı bir hamilelik ve sağlıklı bir bebek haline gelme potansiyeli daha yüksektir.

Embriyo Dondurma 

Embriyo dondurma, in vitro fertilizasyon (IVF) döngülerinde kullanılmak üzere embriyoların dondurulması ve çözülmesidir.

Tüp bebek tedavisi sırasında, döllenmiş yumurtalar, genellikle 3-5 gün, uterusa aktarılmaya hazır olana kadar geliştikleri inkübatörlere aktarılır.

Transfer için mevcut olgun embriyo sayısı ve rahme yerleştirilen sayı hastaya göre  değişir. Rahme aktarılacak maksimum embriyo sayısı sınırlı olduğundan, çoğu zaman fazla embriyo vardır.

Embriyologlar, embriyoların dondurulup çözüldükleri için farklı solüsyonlara aktarılması için mükemmel tekniklere sahiptirler. Embriyoyu çevreleyen zarı yırtmamak için büyük özen
gösterilir.

Gelecekteki tüp bebek tedavilerinde dondurulmuş embriyoların kullanılmasının en büyük avantajı, dişinin yumurtlama indüksiyonuna uğraması gerekmemesidir, bu da ilaç maliyetini önemli ölçüde
azaltır. Başarı oranları hasta özellikleri, embriyo kalitesi ve klinik geçmişe bağlı olarak değişkendir.

ICSI (İntrasitoplazmik sperm enjeksiyonu)

İntrasitoplazmik sperm enjeksiyonu (ICSI) olan IVF orta ila şiddetli erkek kısırlığı için temel tedavi
yöntemidir. ICSI, doğrudan yumurtanın içine tek bir sperm sokulmasını içerir. Sperm genellikle ejakülattan elde edilir; bununla birlikte testisler dahil olmak üzere doğrudan erkek üreme  sisteminden de elde edilebilir.

ICSI, ejakülatlarında spermi olmayan erkeklerin ve şiddetli omurilik bozuklukları olan erkeklerin sağlıklı genetik olarak ilişkili çocuklara baba olmasını mümkün kılar. Günümüzde ICSI tüp bebek
tedavisinin temelini oluşturmaktadır. Başarı şansının daha yüksek olması nedeniyle tüp bebek tedavilerinin neredeyse tamamı ICSI yöntemiyle yapılmaktadır. Artık tüm tüp bebek  merkezlerinde rutin olarak uygulanan bir yöntemdir. 

PGD (preimplantasyon genetik tanısı)

Tüp bebek tedavisi görüyorsanız, bazen preimplantasyon genetik tanı (PGD) yapılması gerekebilir . Özellikle genetik bir bozukluk geçme riski taşıyorsanız veya tekrarlayan düşüklerden muzdaripseniz PGD önerilebilir. Bu laboratuvar tekniği, genetik ebeveynlerden biri veya her ikisi de bir gen mutasyonu veya dengeli bir kromozom translokasyonu taşıdığında genetik  bozukluklara neden olabilecek tek gen kusurlarını tarar. PGD, spesifik mutasyonun veya dengesiz bir kromozomun yumurtaya veya embriyoya iletilip iletilmediğini belirlemek için
yapılır.

Yumurta, çiftten yumurta ve sperm kullanılarak bir laboratuvarda IVF yoluyla döllenir. Daha sonra 3. gün embriyosundan tek bir hücre alınır veya 5. veya 6. gün blastosistinden altı ila sekiz hücre alınır. Hücreler çıkarılır ve kromozomlar birkaç teknikten biri kullanılarak genetikçiler ve uzmanlar tarafından genetik anormallikler açısından incelenir. Kromozomları incelemek için kullanılan PGD yöntemleri arasında floresan yerinde hibridizasyon (FISH) ve polimeraz zincir reaksiyonu (PCR) bulunur. FISH, kromozomların embriyolog tarafından incelenmesine izin veren bir floresan etiketi ile etiketlenmesini içerirken, PCR DNA segmentlerinin birden fazla kopyasının yapılmasını sağlar.

Embriyonik hücreler, çıkarılan hücre veya hücreler olmadan bölünmeye devam eder. Çalışmalar, embriyoda herhangi bir hasar riskinin küçük olduğunu ve doğum kusuru riskinin artmadığını
göstermiştir.

Bir embriyo ile ilgili bir sorun şüphesi varsa, PGD tekniğiile sadece sağlıklı embriyolar seçilerek transfer edilir. PGD, kistik fibroz, Down sendromu, Tay-Sachs hastalığı, spinal müsküler atrofi ve
hemofili A ve B gibi 50’den fazla genetik hastalığı tarayabilir.

PGD ayrıca cinsiyete bağlı bir genetik hastalığın (cinsiyet kromozomu üzerinde taşınan bir hastalık) bulaşmasını önlemeye çalışmasına yardımcı olmak için de kullanılabilir.

Seçilmiş Tek Embriyo Transferi

Tek Embriyo Transferi Yüksek kaliteli bir laboratuvarda yapılan in vitro fertilizasyon (IVF) ile seçmeli tek embriyo transferi (eSET), çeşitli çalışmalarda iyi prognozu olan hastalar için en iyi
çözüm olarak bulunmuştur. eSET özellikle 35 yaşın altında olan veya ilk IVF döngüsünü düşünen hastalarda ve çoğul gebelikten endişe duyanlarda tercih edilir.

ESET ile bir embriyo seçilir ve rahme yerleştirilir. Seçilen embriyo, yeni bir embriyo veya önceki bir IVF siklusundan dondurulmuş bir embriyo olabilir. 

Araştırmacılar, hem taze hem de dondurulmuş embriyolar kullanılarak birkaç IVF siklusu üzerinde tekli embriyoların transferinin, bir seferde iki veya daha fazla embriyo transferinden daha ucuz ve daha etkili olduğunu bulmuşlardır. Ve eSET’in çoklu doğumlara ve ortaya çıkan komplikasyon  riskine yol açma olasılığı daha düşüktür.

Tüp Bebek Başarısını Azaltan Faktörler Nelerdir?

Tüp bebek tedavisi sırasında görülen en yaygın problem başarısızlıktır. Tüp bebek tedavisinin başarısını etkileyen birçok faktör vardır. En önemli faktör anne yaşıdır. Yumurtalık rezervi, stres, sigara içme, aşırı kilo, sıvı tüpleri, sperm kalitesindeki azalma da tedavinin başarısını etkiler. Tüp bebekte başarısızlık aşağıdaki durumlarda görülebilir:

 • Embriyonun genetik yapısı bozulursa,
 • Yumurta gelişimine yardımcı olan ilacın düzenli olarak kullanılmadığı durumlarda,
 • Embriyonun dışını kaplayan zar çok kalınsa,
 • Rahim ile ilişkili konjenital anormalliklerin varlığında,
 • Embriyoya yerleşimini etkileyecek miyomların görüldüğü durumlarda,
 • Önceki enfeksiyonlar veya adezyonlara neden olan hastalıklar,
 • Genetik bozukluğu olan kadınlar,
 • Endometriozis (çikolata kisti),
 • Cinsel yolla bulaşan hastalıklara bağlı olarak rahim ve tüplerde meydana gelen hasarlar.

Neden Tüp Bebek Tedavisi

Bir çiftin kısırlık yaşadığı birçok durumda, yumurtlama indüksiyonu veya intrauterin aşılama (IUI) gibi birinci basamak doğurganlık tedavileri ile tedavi edebilir. Diğer durumlarda, infertiliteye neden olan durum erkek veya kadın için cerrahi ile tedavi edilebilir.

Birinci basamak doğurganlık tedavilerinin başarısız olduğu veya başka durumları veya koşulları olan kadınlar için, tercih edilen tedavi tüp bebek tedavisidir. IVF başlangıçta tubal faktör  infertilitesi olan (işlev görmeyen fallop tüpleri) kadınlar için geliştirilmiştir. Bununla birlikte, in vitro fertilizasyondaki büyük ilerlemeler nedeniyle, IVF her zaman son çare tedavisi değildir. Aslında, bu genellikle birinci basamak tedavidir.

Kadınların IVF tedavisini seçmesine neden olabilecek bazı yaygın kadın infertilite endikasyonları şunları içerir:

 • Fallop tüpü hasarı
 • Endometriozis
 • Açıklanamayan infertilite
 • Yaşa bağlı infertilite
 • Kistik fibroz gibi genetik hastalık riski altında olma
 • Kısırlık veya kromozomal anormalliklere bağlı tekrarlayan gebelik kaybı

IVF genellikle erkek faktör kısırlığı yaşayan çiftler için, özellikle bir spermin doğrudan yumurtaya enjekte edildiği bir prosedür olan intrasitoplazmik sperm enjeksiyonu (ICSI) için tercih edilen tedavidir. Günümüzde tüm infertil hastalara tüp bebek tedavisi Ankara ilinde rahatlıkla uygulanmaktadır.

Tüp Bebek Başarı Oranları Nelerdir?

Tüp bebeklerin başarı oranları hastanın yaşına bağlı olacaktır.

30 yaşın altında:% 60

35 yaş civarında:% 40

40 yaş civarında: % 15

Bununla birlikte, bu oranlar sadece bir kez IVF denemiş hastalar için geçerlidir. Daha önce 4 kez tedavi gören hastalarda IVF başarı oranı % 90’ın üzerinde olacaktır.

Tüp Bebek Tedavisinde Son Teknolojik  Gelişmeler

Tüp bebek tedavi teknikleri her geçen gün gelişmekte ve yaşamımıza birçok yönden entegre olmaktadır. Bu yeni teknikler, tüp bebek tedavisinin başarı oranlarını artırmaya  dayanmaktadır. Kısaca açıklamak gerekirse;

 • Yüksek başarı oranlarına ulaşmak için en kaliteli spermi seçmemizi sağlayan IMSI mikroenjeksiyon tekniği.
 • Mikroskop altında yapılan bir testiküler biyopsi (mikro-tese).
 • Sağlıklı embriyoyu seçmek için çiftlerin genetik muayenesini sağlayan PGD embriyoları
 • Embriyonun daha sonra kullanılması için sperm ve yumurtaların kriyo-prezervasyon sürecine izin veren dondurma tekniği
 • Sürekli görüntü sağlayan kameralar yardımıyla embriyolar sürekli olarak izlenmekte ve embriyonik gelişimin kaydedilmesine olanak veren embriyoskopi teknolojileri
 • Bağışıklık sistemi ile ilgili immünolojik tedaviler.

Tüp Bebek Tedavisinde Yaş Sınırı Var mıdır?

Tüp bebek tedavisi 44 yaşına kadar uygulanabilir. Ancak 42 yaşından sonra başarı oranı düşer. 30 yaş altındaki kadınlarda herhangi bir problem tesbit edilmemişse 3 yıla kadar spontan gebelik için beklenebilir. Ancak 30 yaşının üzerindeki kadınlarda 1 yıldan uzun süre beklenmesi  önerilmez. 35 yaşının üzerinde ile 6 ay içinde gebelik oluşmayan çiftlerde tüp bebek tedavisine geçilmelidir.

Tüp Bebek Tedavisi Sonrasında Gebelikler Nasıl Devam Eder?

Hamileliğin ilk üç ayında gerekli tıbbi destek uygulanırsa, düşük oranları normal gebeliklere benzerdir. Bunun yanında tüp bebek tedavisi sırasında ektopik gebelik olasılığı% 1-3 civarındadır. Bu konularda hasta tedavi öncesinde bilgilendirilmelidir.

Tüp Bebek kaç kez uygulanabilir?

Üçüncü seferden sonra başarı oranları düşecektir. Diğer durumlarda hamilelik meydana gelebilir, ancak başarı oranları birinci ve ikinci kez karşılaştırıldığında daha düşük olacaktır. Ancak  literatürde belirlenmiş bir tüp bebek tedavi sayısı yoktur. Kadınların bebek sahibi olana kadar ümitlerini kesmemeleri, mutlaka tedaviye devam etmeleri önerilmelidir. İlk IVF tedavisi
başarısız olduktan sonra, bir yada iki ay sonra ikinci uygulama uygulanabilir.

Tüp Bebek Sırasında Nelere Dikkat Edilmelidir?

 • Hasta sigarayı bırakmalıdır
 • Günlük 0.4-1 mg Folik asit içeren multi vitamini kullanılmalıdır.
 • Sağlıklı bir diyet
 • Lif oranı yüksek gıdalar tüketin
 • Günde 6-8 bardak su için
 • Düzenli egzersiz yapılmalıdır
 • Enfeksiyon varsa bu durum kesinlikle doktorunuzla tartışılmalıdır.
 • Antibiyotikler gibi yeni bir ilaç söz konusuysa, bunu doktorunuzla tartışmalısınız.
 • Enjeksiyon ilaçları buzdolabında saklanmalıdır
 • Tüm iğneler tam olarak belirtilen zaman ve miktarda uygulanmalıdır.
 • Hep B ve C ön tedavisi, HIV, Rubella IgG, kan sayımı, kan gruplarının belirlenmesi yapılmalıdır.
 • Kahve, çay veya kola gibi kafein içeren içecekler günde bir bardaktan fazla tüketilmemelidir
 • Alkollü içecekler tüketilmemelidir
 • Tedavi sırasında ağır egzersiz ve ağır sporlardan kaçınılmalıdır
 • Aşırı sıcak ortamlardan kaçınılmalıdır

Ankara Tüp Bebek Fiyatları 2020 Ne Kadardır?

Ankara tüp bebek fiyatları 2020 yılında tedavinin yapılacağı tüp bebek merkezine, uygulanacak tedavi şekline, tedavide kullanılacak ilaç sayısı ve dozuna, uygulanacak ek tedavi yöntemlerine göre değişiklik gösterir. Tüp bebek fiyatları 7000 – 10000 tl arasında değişmektedir. Tüp bebek ilaç fiyatları 2500 – 4000 tl arasında değişmektedir. Bu miktar kullanılan ilaçların dozuna göre artabilir yada azalabilir. Embriyo dondurulması yada PGD gibi ekstra işlemler gerekirse hastane yada tüp bebek merkezi bunlar için ek ücret talep edecektir. Ankara tüp bebek fiyatları 2020 hakkında bilgi almak için bize her an ulaşabilir, asistanlarımızdan bilgi alabilirsiniz. Ankara ilinde tüp bebek doktorlarımız Doç. Dr. Nermin Köşüş ve Doç. Dr. Aydın Köşüş tüp bebek uygulamalarını, anlaşmalı olduğumuz tüp bebek merkezlerinde gerçekleştirmektedir. Sizleride tüp bebek tedavisi için Çankaya Çukurambar semtindeki kliniğimize bekliyoruz.

Ankara Tüp Bebek Doktorlarımız

Tüp bebek tedavisi Ankara Çankayadaki kliniğimizde Doç. Dr. Nermin Köşüş ve Doç. Dr. Aydın Köşüş tarafından yapılmaktadır. Ankara tüp bebek fiyatları ve Ankara tüp bebek merkezleri için bizi arayınız.

Tüp bebek tedavisi ve diğer jinekolojik konularla ilgili www.ankarakadindogumuzmani.com adresinden de bilgi edinebilirsiniz.

Tüp Bebek TEDAVİSİ hakkında merak edilenler

IVF yani tüp bebek yardımcı üreme teknolojisinin en yeni ve en başarılı şeklidir. Erkek ve kadın infertilitesinde yani kısırlık durumunda doğurganlığa yardımcı olmak için kullanılır. IVF sırasında, genelde ilaç kullanılarak geliştirilen yumurtalar olgunlaştığında yumurtalıklardan toplanır ve laboratuvar ortamında eşten alınan spermle döllenir. Normalde döllenme vücut içinde olurken, tüp bebekte laboratuvar ortamında olur. Bu nedenle “in vitro fertilizasyon” denir. Daha sonra oluşan embriyolar belli bir büyüklüğe geldiğinde rahme yerleştirilir.

Tüp bebek tedavisinin süresi uygulanacak protokole göre değişmekle beraber yaklaşık 15-20 gün sürer. Bazen bu süreç farklı protokollere göre 2-3 ayı kapsayan ilaç tedavileri nedeniyle uzayabilir.

Çiftlerin bir yıllık süre içerisinde çocuk istemeleri ve korunma yöntemi kullanmamalarına rağmen gebeliğin olmaması durumuna infertilite denir. Tüp bebek tedavisi çocuk sahibi olamayan infertil çiftlerde, diğer yöntemler (aşılama, yumurta geliştirme vs) başarısız olduğu takdirde ya da hasta için uygun değilse kullanılır. Özellikle 40 yaş ve üzerindeki kadınlarda birincil tedavi olarak tüp bebek önerilir. Bunun dışında sebebi bilinmeyen infertilitede,  tüpü hasarlı veya tıkalı olanlarda, tüpleri bağlanmış olanlarda, yumurtlama bozukluğu olanlarda, yumurtalık rezervi düşük olanlarda, endometriozis gibi bazı kadın hastalıklarında, erkekte sperm sayı-hareket yada şekil bozukluklarında veya menide hiç sperm olmaması durumlarında kullanılır.

Bazen çiftlerde gebe kalma sorunu olmaz ama genetik bir bozukluk nedeniyle sağlıklı çocuk sahibi olamazlar. Bu durumda da tüp bebek yapılarak elde edilen embriyolara genetik test uygulanır. Genetik hastalık taşımayan embriyolar seçilerek rahme yerleştirilir ve sağlıklı bebek elde edilmeye çalışılır.

Kanser veya başka ciddi sağlık sorunları nedeniyle doğurganlığa zarar verebilecek cerrahi, radyasyon veya kemoterapi alması gereken hastalarda doğurganlığın korunması için tüp bebek bir seçenek olabilir. Uygun hastalarda kanser tedavisine başlanmadan önce, yumurtalıklar uyarılarak oluşan yumurtalar toplanır. Evli hastalarda eşinden alınan spermle döllenir ve kanser tedavisi bittikten sonra transfer edilmek üzere dondurularak saklanır. Evli olmayanlarda ise yumurta dondurulur. Aynı şekilde erkeklerde de sperm dondurularak saklanabilir. Daha sonra gebelik planlandığında kullanılabilir.

Tüp bebeğe başlamadan önce, bazı testler ve taramalar yapılır. Bunlar hastaya göre değişmekle beraber genelde kadında yumurta miktarını ve kalitesini belirlemek için yumurtalık rezerv testleri, hormon testleri istenir. Ultrasonla rahim ve yumurtalıklar değerlendirilir. Bu sonuçlara bakılarak yumurtalıkların, tüp bebek ilacına vereceği cevap tahmin edilerek, ona göre tedavi planlanır. Erkeklerden ise semen analizi yapılarak, tüp bebek için yeterli sperm olup olmadığı kontrol edilir. Bunların haricinde bazı bulaşıcı hastalıkların olup olmadığına yönelik tetkikler ve hastaların özel durumlarına göre değişen testler istenebilir.  

Kadının sağlık durumu tıbben gebeliği taşıyamayacak derecede kötüyse (kalp hastası gibi) ve gebe kalmasına izin verilmiyorsa, bu durumda tüp bebek yapılmaz.

Bekar veya dul olanlara tüp bebek uygulanmaz. Sadece özel nedenlerden dolayı (kanser tedavisi vb) bu hastalarda yumurta veya sperm dondurma yapılabilir, tüp bebek yapılmaz.

Yaşı ileri, menopoza girmiş olan kadınlar, rahmi alınmış veya doğuştan olmayan kadınlara tüp bebek tedavisi yapılmaz. Yumurta elde edilemeyecek derecede yumurtalık rezervi az olan, yumurtalığı olmayan veya ameliyatla alınmış olan, yumurtalarında genetik anormallik olan kadınlarda sağlıklı embriyo elde etme şansı yok denecek kadar azdır. Bu nedenle bunlar tüp bebek tedavisi için uygun değildir. Bunların dışında erkekte hiç sperm yoksa, cerrahi olarak testislerden sperm elde edilemediyse, bu çiftlere tüp bebek tedavisi yapılmaz.

Tüp bebek tedavisine henüz karar verilmemiş ise öncelikle bununla ilgili testlerin eşlerden yapılması ve tüp bebek için uygun olup olmadıklarına bakılması gerekir. Bunun için hem adetli dönemde hem de adetsizken yapılacak testler vardır. Bu nedenle ilk başvuru kadının adet gününden bağımsız olarak herhangi bir zamanda yapılabilir. İlk görüşmede kadın ve erkeğin özgeçmişi, varsa kısırlıkla ilgili yapılan testleri ve daha önce aldığı tedaviler detaylı olarak değerlendirilir. Bu başvuruyu çiftlerin birlikte yapması uygun olur.

Eğer tüp bebek tedavisi için karar verilmiş ve tedavi başlanacaksa, tüm tetkikler tamamlanmışsa, standart tedavi için adetin 2-3. günü yumurta geliştirici iğneler verilerek tedaviye başlanır. Bu arada farklı protokoller olduğu unutulmamalıdır. Bazı tedavi protokollerinde adet görmeden 1 hafta önce, bazılarında birkaç ay önceden yumurtalıkların tüp bebek tedavisine hazırlanması için farklı ilaçlar kullanılması gerekebilir.

Standart tüp bebek tedavisinin basitçe anlatmak gerekirse 6 aşaması vardır.

 1. Çiftlerin tedavi için uygun olup olmadığının değerlendirilmesi
 2. Yumurtalıkların ilaçla uyarılması ve çok sayıda yumurta geliştirilmesi
 3. Gelişip olgunlaşan yumurtaların toplanması (OPU)
 4. Toplanan yumurtaların eşten alınan spermle laboratuvar ortamında döllenmesi
 5. Döllenmiş yumurtaların bölünme, büyüme ve gelişme açısından takibi
 6. Sağlıklı embriyo ya da embriyoların 2-5 günler arasında transferi

Kadının yaşı, yumurtalık rezervi ve yumurta kalitesi, stres, ideal kiloda olmak, jinekolojik sorunların varlığı (myom, enfeksiyon, rahim anormallikleri, endometriozis, tüplerde sıvı toplanması gibi), sperm sayı ve kalitesi, sigara ve alkol kullanımı, rahim iç zarının embriyonun yuvalanmasına yetecek şekilde olması, çiftin genetik problemleri gibi etmenler tüp bebek tedavisinde başarıyı etkileyen faktörlerden bazılarıdır.

Yumurta toplama işlemi genellikle damardan verilen hafif anestezi (sedasyon) altında yapılır. İşlemden önce vajina temizlenir ve vajinal ultrasonografi yapılarak yumurtalıklar ve gelişen yumurtalar kontrol edilir. Çok ince bir iğneyle vajinadan girilerek ultrason eşliğinde folikulllerin içindeki sıvılar aspire edilir. Bunlar tüplerin içinde embriyoloğa gönderilir. Embriyolog mikroskop altında yumurta hücrelerini sıvının içinden toplar. İşlem yaklaşık 10-15 dakika sürer. İşlem sonrasında hasta 1-2 saat gözlemde kaldıktan sonra taburcu edilir.

Yumurtalar toplanıp eşten alınan spermle döllendikten sonra gelişimleri takip edilir. Embriyolardan güzel bölünen, büyüyen ve morfolojisi iyi olanlar kaliteli embriyo olarak kabul edilir. Embriyolar 3-5 gün takip edildikten sonra, kaliteli olanlar rahim içine yerleştirilmek üzere seçilir. Bunlar ince, yumuşak, özel bir kateterin içine yüklenir. Bu arada hasta jinekolojik muayene masasına hazırlanır. Rahim ağzı temizlendikten sonra ultrason eşliğinde katater rahim ağzından geçirilerek, embriyolar rahim içerisine özenli bir şeklide bırakılır. İşlem sonrası hasta 15-30 dk dinlendikten sonra eve gönderilir. Embriyo transferi anestezi gerektirmez. Aç olmaya gerek yoktur.

Tüp Bebek Tedavisi

TÜP BEBEK TEDAVİSİ

Tüp bebekte sıkça sorulan sorular sayfamızda yüzlerce soruya cevap bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir